ZALEW CIESZANOWICKI

Kolejnym przystankiem na naszej foto podróży po gminie i jej okolicach, będzie wszystkim dobrze znany Zalew Cieszanowicki.


Dość trudno jest napisać coś nowego o miejscu, które większość z nas kojarzy od dziecka. Aczkolwiek postaram się Wam pokazać jak to wygląda z mojego punktu widzenia. Jak piękne chwile można uchwycić zjawiając się tam gdy panują odpowiednie warunki sprzyjające jednej z moich pasji jaką jest fotografia.

Złota godzina – w fotografii pora dnia po wschodzie oraz przed zachodem słońca, w której występuje szczególne oświetlenie. Słońce emituje wtedy charakterystyczne światło o złotym odcieniu (stąd wynika nazwa).


Właśnie w te dwie pory dnia postanowiłem wybrać się w to miejsce, aby schwytać w kadrze na nowo ten urokliwy kawałek ziemi.


Prób było kilka. Często warunki atmosferyczne nie sprzyjały założeniom jakie miałem wybierając się w to miejsce. Pomimo wszystko uważam, iż było warto! Zapewne jeszcze nie raz tam wrócę, gdyż to miejsce ma ogromny potencjał do zdjęć.

T

Teraz może kilka informacji na temat samego zbiornika

Budowę rozpoczęto w 1986 r., a do użytku oddano go w 1998 r. Jest to drugi co do wielkości zbiornik wodny w powiecie piotrkowskim. Powierzchnia lustra wody wynosi 217 ha, a jego pojemność wynosi 7,34 mln m3.  Najdłuższa cześć linii brzegowej, bo aż 70%, znajduje się w gminie Łęki Szlacheckie. Pozostałe 30% przebiega przez Gminę Rozprza oraz Gorzkowice.

Na poniższym zdjęciu udało się uchwycić przypadkową osobę, która również podziwiała ten niecodzienny spektakl na niebie tego poranka.


Zbiornik powstał na rzece Luciąży. W trakcie budowy przesiedlono mieszkańców wsi Kuźnica Żerochowska, Łęgoń, Wygoda, Trzciniec oraz Borowiec, po której pozostała wystająca z tafli wody kapliczka (zob. artykuł “Tajemnicza kapliczka”).


Przeznaczeniem zbiornika było od początku nawadnianie łąk pod produkcję mleka oraz funkcja retencyjna wody. Obecnie jest to popularne w powiecie piotrkowskim miejsce rekreacji i wypoczynku.


Doceniają go także jak widać wędkarze wyławiający stąd szczupaki, karasie, płocie, karpie, leszcze i wiele innych gatunków ryb. Maksymalna głębokość wody w okolicach tamy to 12 metrów. Na terenie akwenu w sezonie letnim dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego: łódki, kajaki, rowery wodne. Dookoła zalewu znajdują się również liczne pola namiotowe oraz domki kempingowe.

Jeżeli posiadacie w swoich zbiorach jakieś ciekawe zdjęcia z tego miejsca, to zachęcamy do podzielenia się z nami. Może Wasze fotografie zainspirują nas do kolejnej podróży nad Zalew Cieszanowicki.

Michał EM / Jan Smuga

Autor: Michał EM / Jan Smuga

Witam, mam na imię Michał. Będę starał się przedstawiać wam zakątki naszej gminy oraz to co warto zobaczyć w jej sąsiednim obrębie. Oczywiście to wszystko z jak najładniejszej strony a więc dział Foto będzie tutaj na mojej głowie. Na co dzień prowadzę własną działalność gospodarczą, póki co jeszcze nie związaną z fotografią ale każdą wolną chwilę poświęcam na to hobby jak i na podróże z których foto relację, opisy możecie zobaczyć na profilu FB "Podążając za kadrem". Jest mi niezmiernie miło współpracować z tak niezwykłymi osobami oraz jestem przekonany, że zaowocuje to świetnymi efektami o których będziecie się mogli sami przekonać jak i również na bieżąco być z nami i śledzić rozwój rozprza.info oraz tego co jest realizowane dla was. Pozdrawiam.

Komentarze do “ZALEW CIESZANOWICKI”

  1. szkoda tylko że władze gminy nie dbają o środowisko. Dziś, 15 lipca, koło brak kontenera na śmieci, góra odpadów, nie ma gdzie wyrzucić pozostałości z pikniku czy wędkowania. Wstyd Panowie włodarze tego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *