Zdjęcia Grobów Pańskich w kościele w Rozprzy i w regionie

Tradycja wystawiania Grobów Pańskich w świątyniach powstała w IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj ten przyjął się również w średniowiecznej Europie. Co ciekawe od połowy XVII wieku w Polsce przy Grobie Pańskim wystawiana jest warta. W naszym rozprzańskim kościele wartę pełnią druhowie z ochotniczych straży pożarnych. Na prośbę jednego z naszych czytelników publikujemy zdjęcia Grobu Pańskiego z kościoła w Rozprzy. Zdjęcie zostało zrobione podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Wykonał je nasz redaktor Robert Kabziński, za zgodą naszego księdza Proboszcza.

Mamy nadzieję, że wpis ten spodoba się szczególnie osobom starszym, które nie mogą odwiedzić kościoła (wnukowie, możecie pokazać dziadkom ten wpis) oraz tym, którzy święta spędzają z dala od Rozprzy. Mamy prośbę do naszych czytelników – jeżeli dysponujecie zdjęciami z innych Grobów Pańskich w naszym rejonie oraz możecie zdobyć zgodę na ich publikację prosimy o podsyłanie do naszej redakcji na facebooku lub drogą mailową na kontakt@rozprza.info.

Msza w Wielką Sobotę, czyli Liturgia Wigilii Paschalnej stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku liturgicznym. Msza ta odprawiana jest wieczorem, zaś rano odbywa się święcenie pokarmów w wielkanocnym koszyczku.

Dzięki uprzejmości księdza Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim po mszy niedzielnej wykonaliśmy zdjęcia i tego Grobu Pańskiego.

Ewa i Paweł Andrzejewscy przysłali nam zdjęcia z Parafii Św. Mikołaja w Wolborzu. Ksiądz Wikary zwraca uwagę na kamień z Grobu Pańskiego z Jerozolimy, widoczny także na zdjęciach.

Łukasz Woźniakiewicz

Autor: Łukasz Woźniakiewicz

Cześć! Mam na imię Łukasz i od urodzenia mieszkam w Rozprzy. Zawodowo zajmuję się programowaniem, marketingiem, reklamą i widocznością firm w internecie. Jestem także, ochotniczym strażakiem w OSP Rozprza. Wolny czas dzielę między dwie małe córki, żonę oraz kilka pobocznych projektów online jak Rozprza.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *