Już za parę dni, za dni parę, Weźmiesz plecak swój i gitarę… Czyli dokąd na majówkę?

Lato, lato, lato czeka… dokładnie tak jak w tej piosence niebawem nadchodzi “krótki okres wakacyjny dla dorosłych” czyli Majówka.


Zapewne większość z nas ma już, swoje konkretne plany na ten okres. Natomiast dla tych którzy w dalszym ciągu zastanawiają się gdzie się wybrać, przybliżymy kilka miejsc znajdujących się około 100 km od Rozprzy a więc zakątki Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Skałki w Mirowie, Wyżyna Krakowsko – Częstochowska, tutaj wielu polskich taterników a jak mi również wiadomo później i himalaistów stawiało swoje pierwsze kroki w wspinaczce skałkowej. Doskonałe miejsce do trekkingu, wspinaczki oraz wycieczek rowerowych czy nawet weekendowego wypoczynku czy to na jeden dzień w formie pikniku i spaceru czy dłuższego spędzenia czasu który ofiarują pobliskie zakwaterowania czy obiekty agroturystyczne. 
Jura Krakowsko – Częstochowska bo tak się potocznie mówi na tą, że wyżynę ma do zaoferowania bardzo wiele nawet dla tych bardziej wymagających i chcących więcej zobaczyć, cała sieć szlaków i zamków budowanych w systemie tzw. Orlich Gniazd.


Warto się wybrać tam chociażby na dzień bądź dwa, aby poznać ten wyjątkowo urokliwy region. Pozytywnie zaskoczy nas widok jaki tam zastaniemy oraz niezwykle bogata historia tych miejsc. Przedstawię Państwu tylko trzy miejscowości wchodzące w skład Orlich Gniazd. Zapraszam zatem do mojej foto relacji z Jury.

Zamek w Olsztynie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Pierwsza wzmianka o “zamku Przymiłowice” (późniejszym Olsztynie) pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, dla obrony pogranicza śląsko – małopolskiego. Od 1370 r zamek przeszedł w ręce Władysława Jagiełły.
W 1587 r zamek zniszczyły wojska Maksymiliana Habsburga – pretendenta do polskiej korony, choć nie zdobyły warowni. Kolejne zniszczenia nastąpiły podczas ataku szwedzkiego w roku 1656.

Tym razem widok w kierunku wieży starościńskiej (sołtysiej).

Zamek w Mirowie – został zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego, około połowy XIV w., choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski zamek w Bobolicach, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako Orle Gniazda.

Zamek w Mirowie mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. W 2006 r. rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku – rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie tego zabytku. Prace trwają do dnia dzisiejszego, zwiedzanie zamku od wewnątrz jest zabronione.

Zamek w Bobolicach – zamek królewski zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku i następnie przebudowywany.
Położony we wsi Bobolice w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim. Obecnie znajduję się tam Hotel… Natomiast istnieje możliwość zwiedzenia zamku od wewnątrz.

Serdecznie polecam wybrać się w ten region naszego kraju, znajdujący się naprawdę blisko nas.
Mam zamiar dokończyć w przyszłości swoją wędrówkę szlakiem Orlich Gniazd, Ktoś miał już okazję tam być? Podzielicie się swoimi zdjęciami z nami ?

Ja w imieniu swoim jak i całego zespołu Rozprza.info życzę Państwu wszystkiego dobrego na nadchodzący majowy weekend, oraz oczywiście pięknej słonecznej pogody aby w pełni zrealizować swoje plany.

Pozdrawiam.

Michał EM / Jan Smuga

Autor: Michał EM / Jan Smuga

Witam, mam na imię Michał. Będę starał się przedstawiać wam zakątki naszej gminy oraz to co warto zobaczyć w jej sąsiednim obrębie. Oczywiście to wszystko z jak najładniejszej strony a więc dział Foto będzie tutaj na mojej głowie. Na co dzień prowadzę własną działalność gospodarczą, póki co jeszcze nie związaną z fotografią ale każdą wolną chwilę poświęcam na to hobby jak i na podróże z których foto relację, opisy możecie zobaczyć na profilu FB "Podążając za kadrem". Jest mi niezmiernie miło współpracować z tak niezwykłymi osobami oraz jestem przekonany, że zaowocuje to świetnymi efektami o których będziecie się mogli sami przekonać jak i również na bieżąco być z nami i śledzić rozwój rozprza.info oraz tego co jest realizowane dla was. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *