ZIEMIA SKRYWAJĄCA HISTORIĘ

Święto narodowe z okazji 3 Maja obchodzono bardzo uroczyście od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto uchwałą Sejmu Ustawodawczego z dnia 29 kwietnia 1919 r.

Mieszkańcy parafii Mierzyn oraz dzieci ze szkół podstawowych tejże parafii, w latach 1923-1926 usypywały przy drodze między Rajskiem Dużym, a Łochyńskiem kopiec ku czci naszego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. W 1923 roku w kronice szkoły w Mierzynie zapisano takie słowa: „W dniu tym (3 maja) wszystkie szkoły z całej parafii zbierały się w kościele na nabożeństwie. Po nabożeństwie odbyła się akademia, w której brały udział dzieci ze straszymi, a po akademii wszyscy zbierali się w sali i szli na pagórek przy drodze Rajsko Duże, Łochyńsko na polach Łochyńska sypać kopiec na uczczenie pamięci Tadeusza Kościuszki”.

Schweikart “Tadeusz Kościuszko”. Źródło: wikipedia

Kopiec ten, a właściwie jego ślady (niewielkie wzniesienie), do dziś znajduje się przy wspomnianej drodze. Po zakończeniu II wojny światowej stopniowo o nim zapominano, choć jak mówi mieszkaniec Łochyńska, Stanisław Jakubik, jego dziadek-rocznik 1909, dbał po wojnie, aby okoliczni mieszkańcy nie zabierali stąd ziemi na swój użytek. Kopiec stał w miejscu, które  po wojnie stało się jego własnością, teren był niezalesiony i widziano z niego kościół w Witowie. Tenże S. Jakubik wspomina, że jego prababcia – pochodząca z Tomawy -opowiadała, że jako dziecko chodziła z księdzem mierzyńskim Christophem sypać kopiec, nosząc ziemię w pazuchach. Kopiec doskonale znany jest starszym mieszkankom Rajska Dużego-tzw osady młynarskiej.

Wydaje się, że usypanie kopca nastąpiło z inicjatywy długoletniego proboszcza parafii Mierzyn ks. Christopha, który w latach 1911-1933 zarządzał mierzyńską parafią.

Może warto zadbać o to miejsce, będące symbolem postaw patriotycznych mieszkańców wsi okolic Mierzyna? Czekamy na Wasze głosy w dyskusji.

Opracowała Maria Baranowska

Robert Skorupa

Autor: Robert Skorupa

Dzień dobry Rozprzo! Mam na imię Robert. Jako jeden z redaktorów strony Rozprza.info chciałbym dzielić się z Wami wiedzą na temat naszej rozpierskiej ziemi. To co wyróżnia naszą gminę to z pewnością jej mieszkańcy. Ich energia, pasja, zaangażowanie w życie społeczne oraz chęć dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że dzięki tej stronie będziemy mogli pokazać to wszystko czym nasza społeczność żyje na co dzień. Moim zamiłowaniem jest historia regionu, dlatego szczególnie ciepło zapraszam do zaglądania do zakładki "Historia Rozprzy"!

2 Komentarze do “ZIEMIA SKRYWAJĄCA HISTORIĘ

  1. Witam
    Może warto się zastanowić na jakąś formą restauracji tego miejsca? Np. uporządkować, ponownie ustawić krzyż, dodać tablicę informacyjną. Może są jakieś archiwalne zdjęcia tego miejsca? Można również się zastanowić nad wskrzeszeniem tradycji 3 majowej dot. tego miejsca, wspólna Msza Św. księży z Parafii Rozprza i Mierzyn?
    Pozdrawiam K

  2. Kopiec dalej jest wyraźnie widoczny , również popieram pomysł postawienia tam chociaż jakiejś tablicy pamiątkowej. Dzięki za rozwinięcie historii tego miejsca , zawsze będąc dzieckiem zastanawiało mnie skąd wzięła się tam ta górka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *