WYPADEK!? POMAGAMY? ALE JAK?

Podczas długiego weekendu majowego doszło w Polsce do 361 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 28 osób, a 441 zostało rannych. Każdy z nas może być świadkiem zdarzenia, w którym są ofiary, a to w jaki sposób zareagujemy może zdecydować o czyimś życiu. Co należy zrobić i o czym pamiętać w takiej sytuacji?

Różnica między kolizją drogową, a wypadkiem drogowym

Kiedy na drodze dojdzie to zdarzenia z udziałem uczestników ruchu, mamy do czynienia z kolizją drogową lub wypadkiem drogowym. Jak prawidłowo określić zatem zdarzenie, którego jesteśmy świadkami? Poniżej dwie proste definicje:

Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.

Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden 
z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

Co możemy zrobić jako świadkowie wypadku drogowego?

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać to nasze bezpieczeństwo! Każda osoba nie uczestnicząca w wypadku drogowym musi zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że znajdujemy się w bardzo niebezpiecznym miejscu, które może generować kolejne zagrożenia.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia:

– zaparkuj swój pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku i zabezpieczyć przed najechaniem przez inne pojazdy,
– nałóż kamizelkę odblaskową, – włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt ostrzegawczy (własny i z pojazdów uczestniczących w wypadku) w miarę możliwości zabezpiecz miejsce wypadku z obu stron najazdu.

Oceń liczbę rannych i ich obrażenia 

Będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. ilość karetek pogotowia ratunkowego.

Oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym

Będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. czy zachodzi konieczność skierowania na miejsce wypadku pojazdu ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej.

Wezwij służby ratownicze

Wystarczy połączenie telefoniczne z jednym z podanych numerów alarmowych: 112, 997, 998, 999.

Twój komunikat powinien zawierać następujące informacje: dane zgłaszającego i numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia – możliwa trasa dojazdu, liczba rannych i obrażenia, potrzeby dot. środków technicznych, itp.

UWAGA: jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu.

Zbliżając się do pojazdów, które uległy wypadkowi:

–   zachowaj szczególną ostrożność, 

–   spróbuj zatrzymać inne pojazdy – zapewnij sobie pomoc

–   weź ze swojego pojazdu gaśnicę,

–   weź ze swojego pojazdu apteczkę,

–   weź ze swojego pojazdu narzędzia, którymi będziesz mógł zbić szybę lub pomogą Ci w dotarciu do uwięzionych we wrakach ofiar,

–   weź ze swojego pojazdu nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić ( scyzoryk, nóż myśliwski, itp.)

–   oceń, czy pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,

–   sprawdź czy z pojazdu (-ów) nie wycieka lub nie ulatnia się medium napędowe,

Jak poprawnie zgłaszać miejsce wypadku na drodze?

W miarę swoich możliwości i umiejętności udziel pierwszej pomocy poszkodowanym!

Artykuł nie wyczerpuje tematu związanego z udzieleniem pomocy w trakcie wypadku drogowego. Z pewnością będziemy do tego tematu powracać. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności jako uczestnicy ruchu drogowego, tak aby do niebezpiecznych zdarzeń na drogach dochodziło jak najrzadziej.

Żródło: www.wielkopolska.policja.gov.pl

Robert Skorupa

Autor: Robert Skorupa

Dzień dobry Rozprzo! Mam na imię Robert. Jako jeden z redaktorów strony Rozprza.info chciałbym dzielić się z Wami wiedzą na temat naszej rozpierskiej ziemi. To co wyróżnia naszą gminę to z pewnością jej mieszkańcy. Ich energia, pasja, zaangażowanie w życie społeczne oraz chęć dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że dzięki tej stronie będziemy mogli pokazać to wszystko czym nasza społeczność żyje na co dzień. Moim zamiłowaniem jest historia regionu, dlatego szczególnie ciepło zapraszam do zaglądania do zakładki "Historia Rozprzy"!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *