UWAGA!!! Upał i burze

Bełchatów 28.07.2019 09:00

Dzień dobry, witamy czytelników. Przygotowaliśmy dla Was najnowsze wydanie prognozy pogody, które znów w pełni może się nie sprawdzić, a może jednak jakaś niespodzianka będzie.
Pewne są dwie rzeczy. Wczorajsze burze, które były bardzo trudne do przewidzenia, włącznie z ich kierunkiem przemieszczania się, oraz dynamiką i siłą, a drugie to fakt, że dziś w wielu miejscach temperatura powietrza w cieniu przekroczy +30 stopni. Dodatkowo wzrośnie ryzyko wybuchu pożarów, zwłaszcza tych przy pracach polowych. Niedziela niedzielą, ale jak trwają żniwa, o wolnym czasie raczej trudno mówić.
Tylko wczorajszego dnia, na terenie powiatu piotrkowskiego i bełchatowskiego doszło do kilkudziesięciu pożarów rżyska lub zboża na pniu. Trzy z nich były naprawdę dość groźne. Strażacy mieli tyle pracy, że kończąc gaszenie jednego pożaru, natychmiast byli kierowani do kolejnych pożarów. W jednym z pożarów na terenie piotrkowskim, brało udział aż 12 jednostek straży pożarnej. Zadymienie było widoczne nawet z terenów Bełchatowa a pożar był w odległości około 25 km.

Co do pogody. Dzisiejszy dzień w regionie upalny z niekorzystnym biometem bowiem wilgotność powietrza utrzymywać się będzie w granicach 50 – 55 %. Tak więc, pojawi się uczucie, potocznie zwane przez nas ” Porno i duszno “. Zbawieniem może okazać się wiatr, który chwilami w porywie może osiągać prędkość do 40 – 50 km/h z kierunków wschodnich i południowo wschodnich. Tak czy inaczej, upał będzie się ” wylewał ” na nasze regiony. W południe barometry wskażą około 1003 hPa, a na termometrach możliwe są ” zdrowe trzydziestki “. Maksymalnie do +33 stopni.

Bardzo niepewnie trzymają nas wskazania parametrów konwekcyjnych. Czyli tych, które odpowiadają za prognozę wystąpienia zachmurzenia o profilu pionowym, z ulewami, burzami, gradem i silnym wiatrem. Teoretycznie i najpewniej, dynamiczne burze wystąpią w części południowej Polski. Jednak, jest dość spora niepewność co do granicy występowania tych zjawisk. Przyjmujemy 50 / 50% że pojawią się również w naszych regionach, lub nie. To jest największy znak zapytania dnia dzisiejszego. Jeżeli takowe burze wystąpią, warto być przygotowanym na potężne ulewy, które w szybkim czasie mogą spowodować podtopienia i rozlewiska. Mogą wybuchać pożary od uderzeń piorunów, mogą wystąpić przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Ogólnie, bądźmy jednak nastawieni na ten lepszy scenariusz. Czyli pogodnie i spokojnie do wieczora. Pamiętajcie jednak że jest ta niepewność co do zjawisk konwekcyjnych !

Jeżeli mówimy już o tych burzach, przyjrzyjmy się temu, co może się wydarzyć za kilkanaście godzin. Otóż ciepła masa powietrza, wraz z sporą wilgotnością powietrza, będzie ” prowokować ” do tego, aby nocą i w ciągu jutrzejszego dnia, wyładować się nad całym krajem. Tutaj szanse na dynamiczne i gwałtowne zjawiska burzowe zdecydowanie wzrastają. Więcej w tym temacie nie będziemy się rozpisywać z tego względu że nie ma tej klarowności w danych. Nie ma tej stabilizacji i ciężko jest cokolwiek napisać. Owszem, możemy napisać to czy tamto że tak i tak będzie w nocy, ale co jeżeli za dwie godziny dane się diametralnie zmienią ? Dlatego poczekamy z tym do godzin wieczorno – nocnych.

W związku z zaistniałą sytuacją i ogólnymi warunkami, wprowadzamy sumowane ostrzeżenie pogodowo – pożarowe stopnia 3 / 5.

OSTRZEŻENIE STOPNIA 3 / 5 – Upał, ryzyko wybuchu pożarów, niesprzyjający wiatr w czasie pożarów. Popołudniem możliwe burze, grad i ulewy.

Ostrzeżenie pożarowo – pogodowe obowiązuje na terenie powiatu bełchatowskiego oraz piotrkowskiego, uwzględniając przy tym powiaty ościenne. Ważność ostrzeżenia przyjmujemy na termin od 28.07.2019 godz 09:00 do 29.07.2019 godz. 06:00

Informacja dodatkowa. >>>

W związku iż nasz główny ” pogodynek ” będzie dziś w pracy między 15:00 a 23:00, aktualizacje stanu pogody mogą być utrudnione. W związku z tym, jeżeli zaobserwujecie coś niepokojącego w pogodzie, po prostu piszcie do nas na skrzynkę. Ktoś z członków naszego zespołu na pewno będzie służył pomocą.

Nie wykluczamy również szybkiego LIVE z luźną rozmową lub specjalnymi informacjami pogodowymi.

Uważajcie na siebie i innych ! Pamiętajcie o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Nie zapominajmy o swoich pupilach !

Wszystkiego dobrego na dzień dzisiejszy !

Pozdrawiamy.

Zespół CMiOP-Bełchatów / Rozprza.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *