Osiemdziesiąta rocznica Obrony Rozprzy

Z okazji osiemdziesiątej rocznicy obrony Rozprzy nasi mieszkańcy mieli szansę spotkać się na “starej” plebanii przy kościele NNMP w Rozprzy. Organizatorami wykładu pt. “Rozprza w przededniu i w trakcie wojny” byli Robert Skorupa i Robert Kabziński ze Stowarzyszenia Rozprzanie.pl.

Dowiedzieliśmy się wiele na temat obrony Rozprzy i działań kaprala Barskiego, życia codziennego ludności mieszkającej na naszym terenie oraz działaniach oddziałów partyzanckich. Wykład urozmaicony był fotografiami Rozprzy z okresu okupacji niemieckiej, oraz relacjami osób wysiedlonych ze Stolicy do naszej miejscowości w czasie Powstania Warszawskiego.

Po spotkaniu przeszliśmy do naszych pomników, aby tam przy dźwięku strażackiej syreny złożyć kwiaty i w chwili zadumy uczcić pamięć Obrońców Rozprzy. Na koniec odwiedziliśmy cmentarz, na którym pochowani są żołnierze broniący naszej miejscowości we wrześniu 1939 r.

Wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg obchodów osiemdziesiątej rocznicy Obrony Rozprzy serdecznie dziękujemy.

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *