Wspomnień czar-młyn w Kuźnicy Żerechowskiej

Onegdaj na naszym portalu ukazał się artykuł „Dziś zalew, kiedyś wioska” (zachęcam do jego powtórnego przeczytania), w którym przedstawiłam garść informacji na temat wioski Kuźnica Żerechowska, a przede wszystkim znajdującego się tutaj młyna. Młyn i jego dawni mieszkańcy stali się bohaterami opowiadania p. Krystyny Wieczorek „Opowieść o młynie i pięknej dziewczynie”.

Dziś przedstawiam kilka ostatnich zdjęć młyna wykonanych przed jego przenosinami do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Pisząc wtedy artykuł nie mogłam ich znaleźć w swoich zbiorach fotograficznych. Zdjęcia były i są własnością p. D. Gawińskiej, wnuczki ostatniej osoby zarządzającej młynem, a był nim p.Marian Komorowski.

Avatar

Autor: Maria Baranowska

Witam Państwa serdecznie. Noszę w sobie geny wielu starych rodów chłopskich parafii Mierzyn, Gorzkowice, Rozprza i Ręczno. Moi przodkowie ze strony ojca mieszkali przynajmniej od roku 1719 we wsi Mierzyn i od połowy XVIII wieku nosili, tak jak ja kiedyś, nazwisko Kwaśniak. Spędziłam w tej miejscowości całe swoje dzieciństwo i młodość. Aktualnie nie jestem na razie stałym jej mieszkańcem. Moją pasją zawsze była historia, od 10 lat jest to „mikro-historia”, czyli historia regionu oraz genealogia. Z zawodu jestem nauczycielem historii w szkole ponadpodstawowej w sporym mieście. Prywatnie wychowuję i wychowywałam dużą gromadkę dzieci. Zachęcam do czytania moich artykułów i poznawania ciekawych dziejów naszej małej Ojczyzny.

17 Komentarze do “Wspomnień czar-młyn w Kuźnicy Żerechowskiej

 1. Pamiętam ten młyn jak przez mgłę. Jeździłam tam z chrzestnym wozem jako mała dziewczynka. Och wspomnień czar ❤️. Piękne zdjęcia… piękne wspomnienia. Cudne czasy

 2. Czy właścicielem tego młyna nie byl Wośko Stanisław , ktory wybudował mlyn elektryczny w Trzepnicy po wielkiej powodzi?Jezeli ktos ma wiadomosci to bylbym wdzieczny za podzielenie sie ze mna.

  1. Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć,raczej nie bo, przez długie lata młyn był w rękach rodziny Obermanów.
   A kiedy była ta wielka powódź?

  1. Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć,raczej nie bo, przez długie lata młyn był w rękach rodziny Obermanów.
   A kiedy była ta wielka powódź?

   1. W latach 60 byla powódź latem, ale w ktorym roku nie wiem, bylem malym chlopcem , nigdy nie slyszalem o rodzinie Obermann.

     1. Tak myslalem ,ze rodzina niemiecka ,a wlasnie u Woskow byla taka kobieta i mowiono ze to niemka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *