PRYMAS TYSIĄCLECIA BŁOGOSŁAWIONYM. JEST DECYZJA PAPIEŻA

Wśród postaci umieszczonych na witrażach naszej rozprzańskiej świątyni umieszczony jest wizerunek ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, przez Polaków nazwanego Prymasem Tysiąclecia. Dziś po 30 latach od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Stolica Apostolska podała informację o przyjęciu dekretu o uznaniu cudu dokonanego za wstawiennictwem ks. prymasa. Kościół w Polsce będzie miał nowego błogosławionego.

W kilka dni po wyborze krakowskiego kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra, nowy papież zwracając się do kard. Stefana Wyszyńskiego powiedział: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.

Witraż w Sanktuarium NMP Matki Życia w Rozprzy. Foto: Robert Kabziński

Nie sposób w krótkim artykule umieścić całej wyjątkowej biografii ks. prymasa. Jego życie od wczesnych lat związane było z Kościołem i Ojczyzną. Urodził się 3 sierpnia 1901 r. we wsi Zuzela nad Bugiem. Wieku 9 lat stracił matkę. W roku 1920 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W roku 1924 przyjął święcenia kapłańskie. Podczas II wojny światowej był kapelanem oddziału AK “Kampinos”. Po wojnie w 1946 r. otrzymał nominację na biskupa diecezji lubelskiej po zmarłym bp Marianie Fulmanie, który co ciekawe przed I wojną światową był proboszczem naszej parafii w Rozprzy. Ks. bp Wyszyński w swoim biskupim herbie zamieścił słowa “Soli Deo” (Samemu Bogu). W roku 1948 otrzymuje nominację na arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego oraz warszawskiego, tym samym został Prymasem Polski. W 1953 r. przez papieża Piusa XII został włączony do Kolegium Kardynalskiego otrzymując nominację kardynalską.

W zbiorowej pamięci Polaków ks. kardynał Stefan Wyszyński za swoją nieugiętą postawę w obronie narodu i Kościoła przed komunistami został nazwany Prymasem Tysiąclecia. W roku 1953 komuniści podejmują bezprawną decyzję o aresztowaniu ks. prymasa. Podczas internowania ks. kardynał napisał Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, które zostały złożone 26 sierpnia 1956 r. w obecności ponad 1 mln Polaków na Jasnej Górze. Ks. kardynał Wyszyński został wypuszczony w roku 1956. Przez cały okres swej prymasowskiej posługi stawał w obronie wolności każdego człowieka walcząc o jego godność. Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 r.

Robert Skorupa

Autor: Robert Skorupa

Dzień dobry Rozprzo! Mam na imię Robert. Jako jeden z redaktorów strony Rozprza.info chciałbym dzielić się z Wami wiedzą na temat naszej rozpierskiej ziemi. To co wyróżnia naszą gminę to z pewnością jej mieszkańcy. Ich energia, pasja, zaangażowanie w życie społeczne oraz chęć dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że dzięki tej stronie będziemy mogli pokazać to wszystko czym nasza społeczność żyje na co dzień. Moim zamiłowaniem jest historia regionu, dlatego szczególnie ciepło zapraszam do zaglądania do zakładki "Historia Rozprzy"!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *