“Chrzest 966. Źródło” Polski Teatr Historii znowu w Rozprzy.

20 października, niedzielny wieczór, stał się czasem powrotu do źródeł. Lekcją historii. Przypomnieniem tradycji. Artystycznym czasem uświadamiającym nam nasze dziejowe miejsce, naszą wielkość i wartość wydarzenia z roku 966.

Za sprawą mikołowskich aktorów usłyszeliśmy autorskie utwory Jacka Sroki – Ritau. Motywy z polskich pieśni tj. „Bogurodzica” czy „Z dawna Polski Tyś Królową”. Spektakl uświadomił Rozprzaną i gościom na nowo, jak wiele konsekwencji niesie wydarzenie sprzed 1050 lat. W oparciu o Krzyż wspomnieliśmy takie wydarzenia jak niezapomniane Bitwy pod Grunwaldem i Wiedniem. Nie zabrakło wzmianki o Potopie szwedzkim. Artyści nie pozwoli aby w niepamięć widowni odeszły ani chwile chwały, ani klęski. Odczuliśmy ból rozbiorów, upadłych powstań nie zapominając przy tym o każdorazowej mobilizacji Polaków w najtrudniejszych momentach. Byliśmy na nowo dumni z Papieża Polaka, a w odwołaniu do czasów teraźniejszych nie zabrakło wzmianki o Światowych Dniach Młodzieży.

Scenografię stanowiła starannie przemyślana oprawa graficzna za pomocą kultowych obrazów, które od wieków wpisały się w świadomość Polaków. Piękna gra świateł i wysoki poziom artystycznego kunsztu.

Dziękujemy wszystkim tym którzy znaleźli chwilę czasu aby odpowiedzieć na zaproszenie a na ręce dyrekcji Polskiego Teatru Historii składamy serdeczne wyrazy wdzięczności za spektakl w murach naszej świątyni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *