Spotkanie członków PCK HDK w Piotrkowie Trybunalskim


W Polsce organizacja ta powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. 18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym prezesem organizacji został Paweł Sapieha. W 1927 roku Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż, który działa nieprzerwanie już prawie 100 lat. (Informacje znajdujące się powyżej, zasięgnięto ze strony internetowej PCK).

Właśnie setna rocznica powstania PCK i zmierzający do końca rok 2019 były powodem do zorganizowania spotkania członków Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Honorowych Dawców Krwi z terenu miasta i powiatu piotrkowskiego.

Na spotkaniu rozdano wiele nagród, dyplomów uznania, odznak i medali osobom, które oddają najcenniejszy lek jakim jest krew. Postawa jednego z członków Klubu jest szczególnie godna podziwu i naśladowania. Osoba ta w ciągu kilkudziesięciu lat oddała grubo ponad 80 litrów krwi. Jak mówili przedstawiciele władz miasta, członkowie Klubu HDK to cisi bohaterowie, którzy często nie chwalą się tym, że oddają krew po to aby ratować życie i zdrowie innym.

Jedną z większych grup jakie uczestniczyły w spotkaniu byli mieszkańcy gminy Rozprza. Były to osoby które oddają lub oddawały krew, sponsorzy dzięki, którym organizacje te mogą działać oraz wójt naszej gminy pan Janusz Jędrzejczyk.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Po części oficjalnej był czas na rozmowy i wspomnienia o tych, którzy w ciągu bieżącego roku odeszli od nas.Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *