“Mierzyńska zarzucajka” -konkurs “Smaki Powiatu Piotrkowskiego”

04 grudnia w Starostwie w Piotrkowie Trybunalskim odbył się konkurs „Smaki Powiatu Piotrkowskiego”, który ma na celu propagowanie i promocję lokalnych potraw naszego regionu. Do rywalizacji przystąpiło 14 drużyn-reprezentowały one poszczególne samorządy gminne. Naszą gminę bardzo udanie zaprezentowało KGW Sami Swoi z Mierzyna. Ich Mierzyńska zarzucajka, a więc zupa z kwaszonej kapusty wraz z żeberkami i ziemniakami zajęła III miejsce. Zwyciężyła potrawa,  a właściwie potrawy- „Kapuśniaki, pierogi, barszcz czerwony”- przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Ręczno. II miejsce przypadło gminie Moszczenica-reprezentacja Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych przygotowało potrawę” Zupa garus na pierdziołkach”.

Zapraszamy do gotowania zarzucajki, bo w  wielu domach potrawa ta jest dzisiaj zapomniana. Jej podstawowy składnik, czyli  kwaszona kapusta od wieków była spożywana przez naszych przodków. Mnie potrawa ta kojarzyć się zawsze będzie ze smakiem z dzieciństwa i babcią Zosią, która ją  bardzo często gotowała.

Ekipie  z Mierzyna dziękujemy za udane reprezentowanie gminy.

Avatar

Autor: Maria Baranowska

Witam Państwa serdecznie. Noszę w sobie geny wielu starych rodów chłopskich parafii Mierzyn, Gorzkowice, Rozprza i Ręczno. Moi przodkowie ze strony ojca mieszkali przynajmniej od roku 1719 we wsi Mierzyn i od połowy XVIII wieku nosili, tak jak ja kiedyś, nazwisko Kwaśniak. Spędziłam w tej miejscowości całe swoje dzieciństwo i młodość. Aktualnie nie jestem na razie stałym jej mieszkańcem. Moją pasją zawsze była historia, od 10 lat jest to „mikro-historia”, czyli historia regionu oraz genealogia. Z zawodu jestem nauczycielem historii w szkole ponadpodstawowej w sporym mieście. Prywatnie wychowuję i wychowywałam dużą gromadkę dzieci. Zachęcam do czytania moich artykułów i poznawania ciekawych dziejów naszej małej Ojczyzny.

Komentarze do ““Mierzyńska zarzucajka” -konkurs “Smaki Powiatu Piotrkowskiego””

  1. Zarzucajka ? przeciez to zwykła kwaśnica z żeberkami, też mi nowość, Magda Gessler chyba im przepis podesłała…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *