Jak Sapalscy Masalskimi zostali

Prawdopodobnie nie byłoby bitwy pod Trzepnicą, gdyby oddziałowi Józefa Oxińskiego gościny nie udzielił ówczesny właściciel dóbr Trzepnica Władysław Sapalski i jego żona Felicja z  Grodzińskch. To o nich chciałabym dziś nakreślić parę zdań.

Józef Oxiński napisał swoje powstańcze wspomnienia dopiero w roku 1903 i … przekręcił nazwisko ówczesnych gospodarzy  dworu w Trzepnicy. Sapalscy zostali przez niego zapisani jako Masalscy.

Władysław Sapalski, herbu Syrokomla, urodził się w 1822 roku w Trzepnicy, jako syn  Feliksa i Lucyny z Bąkowskich. Był ostatnim z trojga ich dzieci. W 1857 roku ożenił się w Żelaznej (obecna gmina Skierniewice) z Felicją Grodzińską, herbu Kuszaba, córką Walentego  i Zefiryny Zofii Dzierzbickiej, herbu Topór. Para ta doczekała się czwórki dzieci – Edwarda Romana Franciszka (ur. w 1864 roku, zm. w 1916 roku), Heleny (ur. w 1870 roku, zm. w 1872 roku), Marii (ur. w 1870 roku) i Celiny Felicji (ur. w 1876 roku).

Felicja była kobietą, która oczarowała Józefa Oxinskiego, tak ją wspominał: „wyszedłem na ganek z gospodynią domu, dziwnie uroczo piękną kobietą, tak piękną, jaką tylko być może wyjątkowo piękna Polka, pozostawiając za sobą w tyle nawet idealnie piękne twarze normandzkich Angielek” i dalej „rozmawiałem, rzecz prosta, o toczącym się powstaniu, wpatrując się w te szlachetne rysy twarzy i kontury klasyczne, w jasnym batystowym ubraniu dokładnie się odznaczając”. Należy wspomnieć, że Felicja był sporo młodsza od męża, bowiem urodziła się w 1839 r. Władysław  Sapalski zmarł 7 kwietnia 1893 roku o godz. 4-ej z rana w domu przy ul. Chmielnej pod N. 8 wystrzałem z dubeltówki odebrał sobie życie Władysław Sapalski, mężczyzna 72-letni, niegdyś właściciel majątku Trzepnica w pow. Piotrkowskim, człowiek zamożny, od dłuższego czasu cierpiał na rozstrój umysłowy. Umieszczony w specjalnym zakładzie, wkrótce przyszedł do równowagi, a sprzedawszy majątek, zamieszkał z rodziną w Warszawie. Tęskniąc za wsią i gospodarką, nabył znów za 80,000 rub. majątek w pow. Kutnowskim, który jednak nie dając dochodów, pochłaniał gotowy kapitał. Straty te tak oddziałały na organizm zmarłego, że choroba umysłowa powróciła, a rezultatem jej było samobójcze przerwanie pasma swego żywota.

Władysław spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego  żona został pochowana w rodzinnym grobowcu w roku 1911.

Powązki.Grobowiec rodziny Sapalskich

Poniżej przedstawiam dokumenty, które niezbicie świadczą o tym, że w roku 1863 to Władysław i Felicja Sapalscy mieszkali i zarządzali majątkiem Trzepnica.

Są to:

1)dokument z roku 1861, w którym mowa jest o Władysławie Sapalskim dziedzicu dóbr Trzepnica

2)dokument z roku 1865, w którym widnieje Władysław Sapalski jako dziedzic dóbr Trzepnica.

Dokument z roku 1861
dav
dokument z roku 1865

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *