Podwyżka podatków i odbiór odpadów komunalnych w Gminie Rozprza

W dniu dzisiejszym (t.j. 27.02.2020 r.) do naszej redakcji trafiło pismo mieszkańców Gminy Rozprza skierowane do Pana Wójta w sprawie podwyższenia podatków oraz stawek za odbiór odpadów na terenie gminy od stycznia 2020 r., złożone również do Urzędu Gminy.

Według przekazanych informacji wnioskodawcami jest grupa ponad 400 osób podpisanych pod pismem, niezadowolonych z podwyżek z wielu miejscowości gminy m.in. Truszczanka, Świerczyńska, Niechcic, Rozprzy, Mierzyna, Milejowa, Milejowca, Bud, Nowej Wsi, Białocina, Łochyńska, Starej Wsi, Ignacowa, Cekanowa, Straszowa, Giesek, Białocina, Cieślina, Białej Róży i innych.

Mieszkańcy nie zgadzają się z podwyżką podatków wprowadzonych na terenie Gminy Rozprza i obowiązującymi od stycznia 2020 r. Zarzucają, że o zwiększeniu stawek dowiedzieli się w większości w momencie otrzymania nakazów płatniczych, a Wójt nie sugerował wcześniej propozycji zmiany stawek oraz na sesji Rady Gminy nie było w tym temacie żadnej merytorycznej dyskusji.

Mieszkańcy powołują się na zapisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazując, iż na terenie gminy można różnicować wysokość stawek podatku od gruntów i budynków oraz uważają, że to niesprawiedliwe, aby wszyscy płacili jednakowe podatki skoro w niektórych rejonach od wielu lat brak jakichkolwiek inwestycji.

Drugim poruszanym problemem jest odbiór odpadów komunalnych z terenu Gminy Rozprza. Wielu mieszkańców nie jest zadowolonych nie tylko ze wzrostu cen, ale także braku odpowiednich pojemników czy częstotliwości wywozu odpadów. Zarzucają, że nikt wcześniej tego z nimi nie konsultował. Problemem jest także brak wszystkich rodzajów worków w niektórych miejscowościach gminy (głównie na odpady bio, popiół czy makulaturę), ponieważ mieszkańcy ich nie otrzymują w momencie odbioru odpadów. Pod wątpliwość poddają także pośrednictwo Zakładu Gospodarki Komunalnej w odbiorze odpadów z terenu naszej gminy.

Proszą Pana Wójta o odpowiedź oraz publiczna dyskusję w tym temacie.

My jako redakcja przyłączamy się do tych próśb, bo przecież nie ulega wątpliwości, że dobro mieszkańców i ich zadowolenie jest dla nas wszystkich najważniejsze, a o trudnych tematach też należy rozmawiać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Jolanta Krupa

Autor: Jolanta Krupa

Cześć, nazywam się Jola Krupa. Od urodzenia mieszkam w Niechcicach. Jestem radną Gminy Rozprza od 2018 roku. W styczniu 2020 r. dołączyłam do redakcji Rozprza.info. Interesuje się sportem w szczególności piłką nożną. Lubię aktywnie spędzać czas oraz propagować zdrowy styl życia. Nie są mi obce problemy mieszkańców naszej gminy dlatego mam nadzieję, że pomogę w rzetelny i wiarygodny sposób przekazywać informację, aby wszystkim żyło się lepiej w naszej społeczności.

8 Komentarze do “Podwyżka podatków i odbiór odpadów komunalnych w Gminie Rozprza

 1. Szanowani Mieszkańcy, w taki oto sposób nasz Wójt podziękował nam wyborcom za oddanie głosów. Czy to są podziękowania – czy czysta zemsta za tak minimalna przewagę wygranej? Przemyślcie to.
  PS. W Urzędzie Gminy Rozprza rządzi większość ,,arbuzow”, a jak arbuz wygląda to każdy wie, z wierzchu zielony a w środku czerwony.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Ewa O.

 2. Trzeba za coś utrzymać kolejne stanowiska pracy w Gminie niestety mieszkańców kosztem…. a segregacja odpadów to już nieporozumienie …. Odbiera Zgk a gmina płaci jakiejś obcej firmie za friko.

 3. dlaczego zadna petycja nie trafila do adolfinowa ??? za brak wywozu popiolu powinla byc nizsza stawka ..rowniez za kompostownik i co?? ?
  i nic

 4. dlaczego zadna petycja nie dotarla do wronikowa lub adolfinowa?? napewno mieszkancy by sie podpisali … a moze po prostu ktos chcial uciszyc sprawe ?? wedlug zasad powinlam miec mniejsze oplaty gdyz mam kompostownik oraz nie oddaje popiolu

 5. Skoro temat odpadów został poruszony to dodam od siebie małe co nieco:
  1. Popioły: szanowni sąsiedzi, zbierzmy się w “kupę” i zmieńmy ten chory harmonogram dla popiołów. Normalnie sezon na grzanie zaczynamy od września i kończymy koło maja. Odbiory popiołu natomiast są tak ustawione aby w pierwszym terminie (październikowy) zbyt dużo nie zebrać z terenu gminy, a i ostatni termin też jest za wczesny (kwietniowy) bo zostajemy z popiołem na dwa kwartały.
  PROPONUJĘ powalczyć o przesunięcie-opóźnienie tych terminów o jeden miesiąc. czyli listopad luty maj. Tyle już w zupełności wystarczy. Dzięki temu nie będziemy zostawać z kupą popiołu na całe lato. A na jesieni pierwsza “wystawka” będzie większa. No i nie powinno to w żaden sposób wpłynąć na koszty gdyż nie zmieni się ilość odbiorów. A wręcz przeciwnie spadną gminie rachunki za ilość odpadów zmieszanych bo w tym koszu ląduje popiół z końcówki sezonu grzewczego, którego nikt nie przetrzymuje pół roku.

  2: BIO ODPADY – powalczmy o zmianę worków na kubły!!! Teraz jest zima i jest zimno. Naturalna “lodówka” działa i w workach na razie jest spoko. Ale jak się zrobi cieplutko to będzie gniło. A co za tym idzie będzie się z worków sączyło. A zwierzęta będą worki plądrować, i muszyska będą nie do opanowania.
  Ktoś powie że w kuble też są muchy i też gnije. Tak to prawda. Ale z kubła się nie sączy, w kuble zwierzęta dziur nie wygryzą/wyszarpią, można też i z muchami dać radę jak pokrywa przyzwoicie przylega.
  Z BIO workami będzie latem masakra. Dojdzie też do tego jeszcze skoszona trawa, a tej niewiele czasu trzeba żeby zmieniła się w breję o aromacie gnojówki.

  3: ŻÓŁTE WORKI – dajcie nam więcej żółtych worków, w zamian za niebieskie i zielone. Worki na papier i szkło zaczynają mi już zawadzać, nie jestem w stanie zapełnić jednego, po co dostaję 2-3 sztuki? Dajcie mi żólte bo się nie mieszczę!
  Powalczmy też o to abyśmy mieli w czym wszechobecny plastik oddawać. Szklane butelki i słoiki odeszły do lamusa, plastik to zastąpił. To samo papierem makulaturowym. Gazety to przeszłość, dziś media elektroniczne mamy. Dajcie po jednym zielonym i niebieskim worku a w zamian zwiększcie przydział żółtych.

  no to napisałem co chciałem, a czy ktoś to wykorzysta, i czy coś to zmieni…
  …no cóż, nadzieja umiera ostatnia.

 6. witam niestety mieszkancy solectwa wronikow i okoliczne wsi nie zostaly poinformowane o takiej petycji …hmm co jest dziwne .. osobiscie jako radna solecka powinlam razem z reszta rady soleckiej wiedziec o takich rzeczach .. a prywatnie to rowniez mam ale gdyz popiolu nie oddaje plus kompostownik wiec smieci powinly byc nizsze gdyz sama utylizuje czesc odpadow

 7. Ja też nie jestem zadowolony,z wywozu śmieci. Bo śmieciarka nie jeździ tylko główną drogą,a my wszyscy płacimy takie pieniądze. Jeszcze sami musimy,te śmieci i worki do drogi wywieź. Bo Zakład Komunalny nie może pod domy podjechać .A my z sąsiadami musimy się zastanawiać ,ile worków kto ma wziąć. Bo Panowie z zakładu komunalnego , nie wiedzą kto i ile wystawił worków. A tak by na bramie albo w koszu zostawił,przed posesją.

 8. Myślę ,że osób niezadowolonych jest dużo więcej. Ja np.nic nie wiedziałem o złożonej petycji, bo chętnie bym ją podpisał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *