“Wyklęty” z okolic Lubienia

Od roku 2011 obchodzimy corocznie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy przez wiele lat zapomnianych i wyszydzanych. Również w naszej okolicy pozostały wspomnienia i ślady po tych, którzy nie złożyli broni po 19 stycznia 1945. Ostatni rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego “Niedźwiadka”, wydany 19 stycznia 1945 r. rozwiązywał siły zbrojne w okupowanym częściowo przez Niemców, częściowo przez Sowietów kraju i dawał żołnierzom wolną rękę.

Dziś, by upamiętnić tych ludzi, przedstawiam mogiłę, którą znalazłam na cmentarzu w Lubieniu. Według mojej wiedzy plut. Bolesław Kacprzyk, ps. ”Parada” pochodził z Bilskiej Woli, niestety więcej informacji nie posiadam. Z tablicy na nagrobku można dowiedzieć się, że był członkiem oddziału partyzanckiego „Burza”, który dowodzony przez Stanisława Karlińskiego działał w naszych okolicach. Zginał z rąk Sowietów i Polaków z UB  03.05.1945 r. Być może ktoś z naszych czytelników będzie posiadał informacje o tym partyzancie i okolicznościach Jego śmierci.

Avatar

Autor: Maria Baranowska

Witam Państwa serdecznie. Noszę w sobie geny wielu starych rodów chłopskich parafii Mierzyn, Gorzkowice, Rozprza i Ręczno. Moi przodkowie ze strony ojca mieszkali przynajmniej od roku 1719 we wsi Mierzyn i od połowy XVIII wieku nosili, tak jak ja kiedyś, nazwisko Kwaśniak. Spędziłam w tej miejscowości całe swoje dzieciństwo i młodość. Aktualnie nie jestem na razie stałym jej mieszkańcem. Moją pasją zawsze była historia, od 10 lat jest to „mikro-historia”, czyli historia regionu oraz genealogia. Z zawodu jestem nauczycielem historii w szkole ponadpodstawowej w sporym mieście. Prywatnie wychowuję i wychowywałam dużą gromadkę dzieci. Zachęcam do czytania moich artykułów i poznawania ciekawych dziejów naszej małej Ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *