Koronawirus? Zachowajmy spokój!

Dzisiejszy dzień był dla nas wszystkich pełen napięcia oraz natłoku różnych, czasem mylnych informacji.

Redaktorzy portalu czekali aż emocje opadną, a pewne informacje zostaną zweryfikowane.

W dniu 7 marca 2020 w sali OSP Rozprza, odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet, taki sam jak w wielu innych miejscach w naszej Gminie. Podczas wydarzenia wystąpiło między innymi muzyczne trio pod kierownictwem Marcina Pawlikowskiego.

Niestety, wczoraj późnym wieczorem spłynęła do organizatorów informacja, że u jednej z wokalistek został wykryty koronawirus.

Dziewczyna z gorączką zgłosiła się do odpowiednich służb w dniu 14 marca, po czym wykonano jej test, a wynik był pozytywny.

W tym samym czasie zostały powiadomione odpowiednie służby celem ustalenia wszystkich osób, które w okresie ostatnich dni mogły mieć prawdopodobny bezpośredni kontakt z zarażoną osobą.

W dniu 15 marca w godzinach wieczornych, organizator Dnia Kobiet w Rozprzy otrzymał telefon ze stacji epidemiologicznej w celu ustalenia osób, które mogły mieć kontakt z wokalistką.

W wyniku działań organizatorów wyodrębniono grupę 5 osób, które mogły się zarazić. Z wytycznych jakie otrzymaliśmy od urzędników, do grupy potencjalnie zarażonych, którzy będą objęci kwarantanną wliczają się osoby mające bezpośredni kontakt z dziewczyną.

Z mocy prawa, 5 osób wraz z członkami swoich rodzin w niedzielę w nocy oraz w poniedziałek rano zostali objęci kwarantanną w terminie 16-21 marca 2020r.

Z zaleceń Sanepidu pozostali uczestnicy ( jak czytamy na stronie UG Rozprza i FB Rozprza.info), powinni obserwować stan swojego zdrowia, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, goraczki powyżej 38 stopni, suchego kaszlu, ogólnego osłabienia bezzwłocznie poinformować telefonicznie służby Sanepidu.

Z informacji jakie otrzymaliśmy, dziewczyna obecnie znajduje się w domu, a jej stan określa się jako dobry.

Redakcja życzy szybkiego powrotu do zdrowia.

Wszystkich mieszkańców gminy, szczególnie tych którzy brali udział w koncercie, zapewniamy, że 5 osób objętych kwarantanną czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów choroby. Na tą chwilę możemy przekazać, że kontakt z nimi nie stanowił żadnego zagrożenia dla innych osób.

Z ustaleń które wpływały do nas cały dzień, wynika, że do zakażenia wirusem wokalistki najprawdopodobniej doszło w kolejnych dniach po koncercie, czyli po 7 marca.

Jeszcze raz apelujemy wszystkich o zachowanie ostrożności i rozwagi.

Poniżej komentarz Pana Marcina Pawlikowskiego, dotyczący zaistniałej sytuacji:

Avatar

Autor: Piotr Skrobek

Cześć! Nazywam się Piotr Skrobek - pewnie większość z Was kojarzy mnie ze straży pożarnej w Rozprzy gdzie pełnię funkcje naczelnika. Na portalu Rozprza.info będę publikować przede wszystkim artykuły związane z działalnością strażacką. Ponadto będę interweniował w innych sprawach mieszkańców naszej gminy, w których będę mógł pomóc. Pozdrawiam serdecznie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *