Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia, czyli nasz rozprzański kościół

Najstarsza rozprzańska świątynia prawdopodobnie zbudowana została w XI wieku przez władców polskich. Niestety fakt ten nie znajduje żadnego potwierdzenia w wiarygodnych źródłach. Pierwsza wzmianka dotycząca drewnianego rozprzańskiego kościoła pochodzi z 1406 r. i umieszczona była Katalogu zabytków sztuki w Polsce wydanego w 1954 r. Rzetelną informację odnajdziemy w aktach parafialnych, w których przeczytać możemy, że w 1402 roku kościół został fundowany pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, św. Bartłomieja i św. Wojciecha, męczenników. Stara drewniana świątynia spłonęła w XVIII wieku i w jej miejsce wzniesiono nową, murowaną. Kościół ufundowany został przez kasztelana sieradzkiego Szymona Zarembę. Kiedy świątynia została „nadgryziona przez ząb czasu” podjęto decyzję o jej rozbudowie. W roku 1913 probostwo objął ksiądz Stanisław Szabelski i zaraz skontaktował się z architektem, inżynierem Feliksem Nowowiejskim, który jest autorem projektu obecnej bryły naszego kościoła. W prace dość mocno zaangażowali się parafianie, tak iż w uroczystość św. Wojciecha roku 1914 został poświęcony kamień węgielny. Kiedy budowa sięgała już szczytów i wzniesiono sklepienia wybuchła pierwsza wojna światowa. Budowę przerwano. Żeby zapobiec niszczeniu tego co już wzniesiono, przykryto kościół słomą i w takim stanie pozostawał do końca pierwszej wojny. Po zakończeniu działań wojennych pokryto kościół dachówką i sfinalizowano główne prace budowlane. Następnie przez kolejne lata trwały prace wykończeniowe przerwane przez II wojnę światową. Ostatecznie świątynia konsekrowana została 2 sierpnia 1959 r.

Wiadomości o najbardziej charakterystycznej budowli Rozprzy zaczerpnąłem z książki księdza Władysława Piotra Wlaźlaka p.t. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy, wydanej z okazji koronacji cudownego obrazu, która miała miejsce 14 listopada 2009 r.

Kiedyś…
Przed malowaniem wnętrza
Obecnie

Artykuł ten możemy przeczytać także na naszym profilu na Facebooku. Zachęcam wszystkich do dzielenia się tam swoimi wiadomościami na temat naszego kościoła i umieszczania w komentarzach fotografii naszej pięknej świątyni.

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *