Niedziela Palmowa-inna niż zwykle

Chodźcie, wstąpmy i my na Górę Oliwną! Biegnijmy naprzeciw Chrystusa, który powraca dzisiaj z Betanii i spieszy dobrowolnie na tę swoją świętą i czcigodną mękę, aby wypełnić do końca tajemnicę naszego zbawienia.” ( św bp. Andrzej z Krety)

Słynne na całą Polskę i te lokalna konkursy na najładniejszą palmę. Dzieci z kolorowymi palemkami, często własnoręcznie stworzonymi. Tradycyjne bazie trzymane w ręku uświęcone wiarą i przyuczeniem ojców.

Już kilka tygodni temu wiedzieliśmy, że czas Niedzieli Palmowej, jak również czas Wielkiego Tygodnia może być zupełnie inny, niż ten, który znaliśmy dotychczas. Ograniczona liczba wiernych. Uproszczona liturgia akcentująca najważniejsze treści wiary. Wszystko to w atmosferze obawy i niepewności o jutro. Wszystko w trosce o życie.

“Przychodzi zaś nie z dumą i przepychem jak ten, co chciwie szuka sławy. On “nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy Jego głosu”. Będzie natomiast cichy i łagodny, lichego odzienia i skromny w urządzaniu wystawności swojego wejścia.”- napisał wspomniany biskup.

Doświadczając zatem inność czasu Paschy, umiejmy i my sami stać się cichymi i łagodnym przezywając naszą wiarę. Niech symboliczna palma, która witał wjeżdżającego Jezusa zawita w naszym domu wraz z błogosławieństwem kapłana, który w czasie liturgii pamięta o wszystkich parafianach. Niech nie zabraknie osobistej modlitwy. Lektury fragmentu opisu męki Panskiej. Transmisji Mszy św. A przede wszystkim refleksji własnego serca, do którego chce wkroczyć Ten, który wjeżdża do Jerozolimy.

“A zatem siebie samych ścielmy przed Chrystusem, a nie tuniki, martwe gałęzie i łodygi krzewów tracących zieleń, gdy staną się pokarmem, i przez krótki tylko czas radujących oczy. Obleczmy się natomiast w Jego łaskę, czyli w Niego samego. Pismo św. bowiem mówi: “Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa”. Kładźmy się pod Jego nogi jak rozścielone tuniki.
Nasze grzechy były czerwone jak szkarłat, teraz obmyci w zbawczych wodach chrztu osiągnęliśmy lśniącą biel wełny, ofiarujmy Zwycięzcy śmierci już nie gałązki palmowe, ale wieńce naszego zwycięstwa.
Wysławiajmy Go w każdy dzień świętą pieśnią razem z izraelskimi dziećmi, potrząsając duchowymi gałązkami i mówiąc: “Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie “

Wszelkie konieczne informacje na temat czasu Wielkiego Tygodnia dostępne na stronie naszej parafii w zakładce ogłoszenia – http://www.rozprza.parafia.info.pl/?p=main&what=2

Komentarze do “Niedziela Palmowa-inna niż zwykle”

  1. Mam pytanie czy kamera transmitująca Mszę Świętą może być ustawiona centralnie przed ołtarzem, a nie tak z boku? Tak jak np w kościele w Bogdanowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *