Wielkanoc w cieniu koronawirusa.

Choć brzmi to jak niedobry sen, chyba nie ma nikogo, kto by z tym stwierdzeniem się nie zgodził. Święte Triduum Paschalne, jak i cały Wielki Tydzień, a więc najważniejsze święta dla chrześcijan wyglądają jak z postapokaliptycznej wizji.

Puste katedry w czasie, gdy odprawiono Msze Krzyżma świętego, podczas której dokonywano konsekracji nowych olejów świętych. Msza Wieczerzy Pańskiej i skromne pięć osób. Wielkopiątkowa adoracja krzyża inna niż przed laty. Najpiękniejsza i najbardziej rozbudowana liturgia Wigilii Paschalnej okrojona do niezbędnych elementów. Brak pięknej procesji rezurekcyjnej krzyczącej wszystkim wokoło ” Chrystus Zmartwychwstał”. Świąteczne śniadanie i świąteczne dni w najbliższym gronie. Faktycznie wszystko to sprawia, że możemy powiedzieć, iż epidemia zdominowała a wręcz zabiła naszą paschalna radość.

Tylko czy wtedy nie będziemy przypominać tych co nie uwierzyli w zmartwychwstanie Jezusa, lub tych którzy chcieli fałszywą wieścią zakryć pusty grób. Chrześcijanin powinien powiedzieć raczej: To koronawirus jest w cieniu Wielkanocy. Bo choć zewnętrzy wymiar jest zdominowany epidemią to nasze serce możne, a wręcz musi cieszyć się faktem Zmartwychwstania. Nie pozwólmy zabrać sobie tego co najważniejsze w nasze wierze. Owego spotkania z Panem głoszącym zwycięstwo nad śmiercią.


Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.

Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

Żywego już Pana widziałam grób pusty
i świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
a miejscem spotkania będzie Galilea.

Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
o Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.

Niech te słowa wielkanocnej sekwencji będą najlepszymi życzeniami dla wszystkich parafian i osób odwiedzających te stronę. Niech napawają nadzieją jutra i nowych dni. Niech będą światłem. Niech umacniają. Niech pomnażają nasza wiarę. Chrystus zmartwychwstał- prawdziwie Zmartwychwstał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *