04 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji chciałbym w kilku zdaniach przypomnieć historię OSP Rozprza.

We wrześniu 1906 roku komitet założycielski Straży z inicjatywy proboszcza Parafii Rozprza, a późniejszego biskupa lubelskiego ks. Mariana Fulmana oraz mieszkańca Rozprzy Romana Kamińskiego podjął, a następnie złożył w Piotrkowskiej Komisji Gubernialnej d/s Stowarzyszeń stosowną uchwałę, która została zarejestrowana 22 grudnia pod numerem 37. Z dniem tym Jednostka Parafialnej Straży Ogniowej w Rozprzy otrzymała podstawy prawne do działania.

Stworzenie struktur nowej jednostki odbyło się w dniu 05 maja 1907 roku na zebraniu zwołanym w Urzędzie Gminy przez ks. Mariana Fulmana, na które przyszło ponad 100 osób. Wtedy to też powołano pierwszy Zarząd w składzie: Prezes – Feliks Nekanda-Trepka, Naczelnik – Roman Kamiński, Zastępca Naczelnika – Maks Vogt, Członkowie – Szczęsny Strzelecki – Andrzej Kafar, Skarbnik – Kazimierz Stefaniak. W skład Parafialnej Straży Ogniowej w Rozprzy weszły także oddziały z Niechcic i Jeżowa.

W roku 1907 strażacy otrzymali sztandar, a w roku 1913 na działce darowanej przez właściciela Dóbr Rozprza Feliksa Zakrzewskiego zbudowano strażnicę, która po wielu remontach i przebudowach służy do dziś za siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy.

Korzystając z okazji, w Dniu Strażaka chciałbym życzyć wszystkim ochotnikom i strażakom zawodowym tylu powrotów co wyjazdów do akcji i aby trud i niebezpieczeństwo jakie nieodłącznie towarzyszy ich pracy znajdowało zrozumienie i było docenione przez tych, którzy w sytuacji zagrożenia czekają na ich pomoc.

Parafialna Straż Ogniowa w Rozprzy
Jeden z założycieli OSP Rozprza – Roma Kamiński
OSP Rozprza
Budynek OSP Rozprza (rok około 2010)

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *