Dwa ciekawe zdjęcia…

Ksiądz proboszcz Parafii Rozprza, Wiesław Płomiński otrzymał ostatnio ciekawą przesyłkę z Oleśnicy. W kopercie znajdowały się dwa nigdy dotąd nie publikowane zdjęcia oraz list. Mamy szansę zobaczyć te ciekawe fotografie i zapoznać się z treścią korespondencji. Może ktoś z nas rozpozna osoby utrwalone na zdjęciach. Oto treść listu:

Oleśnica, 01 czerwca 2020 r.

Szczęść Boże! Wielebny Księże Proboszczu!

Przeglądając stare zdjęcia Mamy, odnalazłem fotografie z Rozprzy. Mama, Wanda Kucińska spędziła trudny okres wojenny w parafiach, jako że jej stryj był proboszczem w Wieluniu do 1945 r. i znał wielu proboszczów z sąsiednich parafii. Sam Wincenty Przygodzki, po aresztowaniu w 1939 r. uciekł do Częstochowy (przewieziono go w trumnie, jako zmarłego na tyfus), gdzie był proboszczem w par. św. Barbary. Wakacje spędzała (mama) też w parafii Kłomnice, gdzie proboszczem, w latach 1935 do 1949 był ks. Marian Kubowicz. Są też zdjęcia przyjaciółek i znajomych Mamy z tych lat i miejsc; z Rozprzy np. T. Orłowski i Witold. Są też dedykacje tych osób. 1941 r. – Mama była w tym roku także w Kłomnicy (Kłomnicach). Jest sporo zdjęć z Kłomnicy (Kłomnic). Ciekawią osoby widoczne przed plebanią w Rozprzy. Może uda się Księdzu rozpoznać te osoby. Byłbym wdzięczny za aktualne zdjęcia Kościoła w Rozprzy i plebanii.

Z wyrazami szacunku. (poniżej podpis).

Tyle treść listu. Przypatrzmy się fotografiom, porozmawiajmy ze starszymi domownikami – może uda nam się ustalić tożsamość osób widniejących na zdjęciach. Może uda nam się pomóc autorowi listu.

Przed rozprzańską plebanią…
Dzwon z rozprzańskiego kościoła zdjęty przez okupanta w czasie II wojny światowej
Treść listu


Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *