“Ta sama Tajemnica- inna procesja”

Nikomu nie trzeba dziś tłumaczyć dlaczego tak, a nie jak to zwykle bywało. Tegoroczne procesje Bożego Ciała w naszej archidiecezji ze względu na obostrzenia sanitarne zostały ograniczone tylko do procesji wokół parafialnych świątyń. Choć może nie w pełni zadośćuczyniliśmy słowom polskiej pieśni skomponowanej przez Franciszka Karpińskiego na ten dzień ” Zróbcie mu miejsce Pan idzie z Nieba(…) zagrody nasze widzieć przychodzi” to dzisiejsza uroczystość nic nie straciła ze swego wymiaru. Nadal to wielka manifestacja wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii. Głębia Tajemnic. Największy Cud Świata. Święto wszystkich w jedności. „Bądźmy jedno z Bogiem, a będziemy jedno pomiędzy sobą ” – tak dziś zaapelował abp Wacław Depo podczas uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie.

Dziękuje zatem za ową jedność, szczególnie mieszkańcom miejscowości, które postawione w stan gotowości w szybkim tempie organizacyjnym przygotowały piękne ołtarze.
Pierwszy: Stara Wieś, Nowa Wieś, Białocin, Budy
Drugi: Straszów, Łochyńsko, Zmożna Wola, Bagno
Trzeci: Kęszyn, Dzięciary, Magdalenka, Jeżów
Czwarty: Ignaców, Romanówka, Kisiele, Pieńki
Wielkie dzięki spokładamy pod adres wszystkim druhów z różnych strażnic, orkiestrze, chórowi, Liturgicznej Służbie Ołtarza i całej asyście.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to  święto katolickie obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielone Święta) dla publicznego uczczenia Chrystusa w sakramencie Eucharystii; powstało w związku z zakwestionowaniem (m.in. przez Berengariusza z Tours) realnej i substancjalnej obecności Chrystusa w Eucharystii. Uroczystość wprowadzono 1246 w belgijskiej diecezji Liege pod wpływem objawień św. Julianny z Cornillon jako zadośćuczynienie za błędy heretyków oraz w celu umożliwienia wiernym oglądania Najświętszego Sakramentu. W 1264 papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił święto B.C. (festum Corporis Christi) dla całego Kościoła. Św. Tomaszowi z Akwinu przypisuje się autorstwo modlitw liturgicznych na ten dzień. Zewnętrzną formę obrzędu liturgicznego stanowi uroczysta procesja do 4 ołtarzy, z konsekrowaną hostią niesioną w monstrancji, którą na zakończenie kapłan udziela błogosławieństwa na 4 strony świata. Później procesji nadano także charakter błagalny o odwrócenie nieszczęść i uproszenie pogody. Od czasów reformacji udział w procesji traktowano jako wyznanie wiary w dogmat o przeistoczeniu, odrzucany przez protestantów. W Polsce obchodzone po raz pierwszy 1320 w diecezji krakowskiej. Podczas zaborów i w okresie komunizmu procesja miała charakter religijno- narodowy i stała się okazją do ujawnienia postawy patriotycznej (informacje za Encyklopedia Religii PWN).

Tekst: ks. Arkadiusz Makles / Zdjęcia: Robert Kabziński

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

2 Komentarze do ““Ta sama Tajemnica- inna procesja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *