Prezydent w Milejowie… I. Mościcki

  Prof. Ignacy Mościcki piastował urząd Prezydenta II RP w latach 1926-1939. W czerwcu 1928 r. zawitał on do  Milejowa. Prezydent przybył  na zaproszenie Centralnego Związku Kółek Rolniczych, który zaprosił go  do kilku miejscowości rozsianych w centralnej Polsce. Jedną z nich był Milejów. We wsi witały Prezydenta  władze Okręgowego Związku Kółek Rolniczych, duchowni, orkiestra strażacka oraz przedstawiciele kółek rolniczych i kół młodzieży wiejskiej z powiatu piotrkowskiego.

Źródło: Artykuł “Szlakiem prezydenta”, Poradnik Gospodarstw Wiejskich, Nr 25, 1928 r.

  Prezydent zwiedził fermę hodowlaną, obejrzał pokaz bydła i koni oraz próbę dzielności koni użytkowych. Po śniadaniu udał się do powiatu łaskiego. Dlaczego to właśnie Milejów został wybrany jako cel wizyty w powiecie piotrkowskim?

  Dwa lat wcześniej-w roku 1926, sejmik piotrkowski stworzył we wsi fermę rolniczo-hodowlaną, która była cały czas rozbudowywana. W 1928 roku hodowano w niej 17 koni, 22 sztuki bydła, 41 sztuk trzody chlewnej oraz 33 sztuki drobiu-kury zielononóżki i kaczki pekinki. Ten niewątpliwie ważny dla okolicznych wsi ośrodek kultury rolnej organizował kursy dla rolników, tworzył związek hodowców koni i świń oraz mleczarnię.

  Ciekawe, czy w Milejowie ktoś jeszcze pamięta, że gościł u nich prezydent.? Czy wspomnienia z wizyty najważniejszej osoby w państwie są żywe wśród rodzin Milejowa?

Avatar

Autor: Maria Baranowska

Witam Państwa serdecznie. Noszę w sobie geny wielu starych rodów chłopskich parafii Mierzyn, Gorzkowice, Rozprza i Ręczno. Moi przodkowie ze strony ojca mieszkali przynajmniej od roku 1719 we wsi Mierzyn i od połowy XVIII wieku nosili, tak jak ja kiedyś, nazwisko Kwaśniak. Spędziłam w tej miejscowości całe swoje dzieciństwo i młodość. Aktualnie nie jestem na razie stałym jej mieszkańcem. Moją pasją zawsze była historia, od 10 lat jest to „mikro-historia”, czyli historia regionu oraz genealogia. Z zawodu jestem nauczycielem historii w szkole ponadpodstawowej w sporym mieście. Prywatnie wychowuję i wychowywałam dużą gromadkę dzieci. Zachęcam do czytania moich artykułów i poznawania ciekawych dziejów naszej małej Ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *