W Rozprzy będzie mini muzeum

Szanowni Państwo,
Od dawna dostrzegałem w naszej miejscowości brak miejsca, gdzie można by gromadzić pamiątki minionych lat, pielęgnować to, co zostało po naszych przodkach, poznawać historię Rozprzy i regionu, organizować spotkania z lokalnymi twórcami, poznawać zapomniane zawody, uczyć dzieci i młodzież szacunku do „małej ojczyzny”. Być może jest to ostatni moment by ocalić od zapomnienia wszystko to, co z czasem odchodzi w niepamięć.
Przez lata gromadziłem skany starych fotografii naszej miejscowości i regionu, dokumenty, oraz pamiątki rodzinne. Znaczną część eksponatów zdobyłem dzięki Wam – mieszkańcom Rozprzy, naszej gminy i okolicy. Spotykając się z Państwem w moim zakładzie fotograficznym często pytałem o to,czy nie posiadacie Państwo regionalnych pamiątek. Większość rozmów z Państwem zaowocowała tym, że w ciągu kilku dni od rozmowy trafiały do mnie różne lokalne pamiątki, głównie zdjęcia. Pragnę w tym miejscu wspomnieć, że rozprzanie, którzy na stałe mieszkają poza granicami naszego kraju, śledzą moje poczynania i obiecali, że przekażą część rozprzańskich artefaktów, które teraz znajdują się w ich domach.
Drodzy Państwo bardzo długo szukałem odpowiedniego miejsca gdzie można by prezentować zgromadzone eksponaty i organizować wystawy czasowe. Starałem się pozyskać lokal, którym zarządza Urząd Gminy w Rozprzy. Niestety tak, jak to miało miejsce z pomysłem na rozprzańskie targowisko, nie udało się wypracować wspólnego, zadowalającego mnie rozwiązania. Zastanawiałem się nad lokalizacją tego miejsca w budynku Szkoły Podstawowej . Około 2 tygodnie temu spotkałem się z księdzem proboszczem Wiesławem Płomińskim. Otrzymałem od niego wspaniałą propozycję przekazania na potrzeby lokalnego muzeum dwóch świeżo wyremontowanych pomieszczeń znajdujących się w podwórku rozprzańskiej plebanii. Są to pomieszczenia znajdujące się w ciągu zabudowań gospodarczych i sąsiadujące z byłą stodołą, która po remoncie, (który już przeszła) śmiało może służyć za miejsce gdzie można organizować plenerowe koncerty, wystawy i spotkania (oczywiście w miesiącach letnich).
Szanowni Państwo, mamy więc miejsce na rozprzańskie mini muzeum, mamy część eksponatów; teraz chciałbym, żebyśmy razem współtworzyli to miejsce. Zwracam się więc do wszystkich Państwa z prośbą o przekazanie lub wypożyczenie starych (być może komuś nie potrzebnych) sprzętów, zdjęć, narzędzi rolniczych, narzędzi z których korzystali dawniej rzemieślnicy, wszystkiego tego co ma związek z historią naszego regionu i nie tylko .
Zwracam się też z zapytaniem do lokalnych przedsiębiorców – stolarzy . Niestety nie mamy półek, gablot, szafek czyli wyposażenia, na którym moglibyśmy prezentować nasze zbiory. Czy ktoś z Państwa w zamian za umieszczenie na meblu nazwy sponsora i reklamy firmy oraz specjalnym podziękowaniu zechciałby przyczynić się do powstania rozprzańskiego mini muzeum? Zwracam się też z prośbą do lokalnych przedsiębiorców i ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe. Może wspólnymi siłami uda nam się zagospodarować to miejsce
Drodzy Państwo w przypadku jakichkolwiek pytań jestem do Państwa dyspozycji po numerem telefonu: 508-343-025. Liczę na to że wspólnie uda nam się stworzyć miejsce gdzie będziemy mogli się spotykać, żeby porozmawiać o historii Rozprzy, powspominać naszych bliskich, którzy tutaj żyli, zaprosić ciekawych gości, może obejrzeć dobry film, spotkać się w miłej atmosferze przy kawie, herbacie czy czymś słodkim. Kiedy mamy już lokum potrzeba naprawdę niewiele. Wierzę, że ludzi dobrej woli jest więcej i razem uda nam się dokończyć to, o czym marzę od lat.
Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zobaczyć się w tętniącym życiem, nowym miejscu, które nie będzie konkurowało, ale będzie uzupełnieniem wspaniałej oferty kulturalnej jaką funduje nam prężnie działające Centrum Kultury w Rozprzy.

Do zobaczenia w mini muzeum!
Robert Kabziński

(Na zdjęciach poniżej, pomieszczenia przeznaczone na rozprzańskie mini muzeum).

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *