Czy ktoś w końcu zrobi porządek?

Jak czytamy na stronie urzędu gminy w Rozprzy, zostało podpisane porozumienie między gminami Rozprza, Gorzkowice, Łęki Szlacheckie oraz Rejonowym Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, dotyczące patrolowania zbiornika retencyjnego w Cieszanowicach.

Bardzo się cieszymy że będzie bezpiecznie, a osoby przebywające nad zbiornikiem będą pod okiem wyszkolonych ratowników WOPR.

Jednak jest kilka rzeczy z którymi, wydaje się nam, a myślimy że i osobom przebywającymi nad wodą również, należało by zrobić porządek.

A mianowicie, chodzi o “wizytówkę” tego miejsca, tzn. ogromny stos śmieci, na który możemy się natknąć wyjeżdżając z plaży drogą od strony dębu.

Fot.rozprza.info

Kiedyś w tym miejscu stał kontener, który został usunięty, lecz śmieci dalej zalegają. Na jednym z drzew została zamieszczona informacja że teren jest monitorowany, więc mamy nadzieje że po przejrzeniu nagrań uda się ustalić kto wyrzucił śmieci w miejscu, w którym jest zakaz. Mamy też nadzieję, że w związku z tym zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Nas jednak nurtuje następujące pytanie: skoro nad zbiornikiem, nad którym jest oficjalnie zakaz kąpieli, można zorganizować patrole ratowników, to czemu włodarze tych trzech gmin nie potrafią uregulować kilku ważnych spraw?

Czy nie było by wskazanym, aby doprowadzić do wyznaczenia bojkami miejsca do kąpieli, które ułatwiło by pracę ratowników wodnych?

Czy nie można wreszcie zrobić porządku z plażą? Należało by bezwzględnie wprowadzić zakaz wjazdu pojazdów na plażę ze względów bezpieczeństwa przebywających nad wodą osób.

Koniecznie należy uporządkować temat związany ze stertą śmieci. Czy nie wskazanym było by ustawienie koszy, do których trafiałyby śmieci? Może montaż prawdziwego monitoringu, identyfikowanie sprawców wykroczeń i egzekwowanie nakładanych mandatów, rozwiązałoby obecny problem zaśmiecania terenu Zbiornika?

Uważamy że są to rzeczy które należało by niezwłocznie załatwić. Skoro wydajemy publiczne środki na bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, warto się zastanowić nad monitoringiem, który w tych czasach nie powinien stanowić barier nie do przeskoczenia.

Wierzymy, że włodarze trzech gmin, Rozprzy, Łęk Szlacheckich i Gorzkowic pochylą się nad tymi problemami, które jeśli zostaną wreszcie rozwiązane, na pewno będą dostrzeżone przez osoby przebywające nad wodą. Pamiętajmy, że Zbiornik Cieszanowice to jedna z “wizytówek” Gminy. Przyjeżdżają tam osoby nie tylko z bezpośredniej okolicy, ale także z bardziej oddalonych miejscowości. Osobom chcącym tutaj odpocząć powinniśmy zagwarantować odpowiednie warunki do tego aby mogły zregenerować siły, tzn. w miejscu czystym i zadbanym, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie hałdy śmieci.

Piotr Skrobek

Autor: Piotr Skrobek

Cześć! Nazywam się Piotr Skrobek - pewnie większość z Was kojarzy mnie ze straży pożarnej w Rozprzy gdzie pełnię funkcje naczelnika. Na portalu Rozprza.info będę publikować przede wszystkim artykuły związane z działalnością strażacką. Ponadto będę interweniował w innych sprawach mieszkańców naszej gminy, w których będę mógł pomóc. Pozdrawiam serdecznie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *