81 rocznica wybuchu II wojny światowej

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. 81 lat temu o godz. 4.47 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wcześniej, bo 31 sierpnia 1939 r. niemieccy żołnierze przebrani w cywilne ubrania napadli na mieszczącą się w Gliwicach, niemiecką radiostację, pozorując akcję, którą rzekomo mieli przeprowadzić Polacy.

Kampania wrześniowa i pożoga wojenna nie oszczędziły także ziemi rozprzańskiej. Aby oddać cześć poległym i dać świadectwo, że pamięć o tamtych czasach trwa, przedstawiciele Urzędu i Rady Gminy Rozprza, Parafii Rzymsko-Katolickiej w Rozprzy oraz Sołectwa Rozprza złożyli kwiaty, zapalili znicze i w ciszy oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej żołnierzom i ludności cywilnej.

Musimy także pamiętać, że dnia 03 września miała miejsce bohaterska obrona Rozprzy. Wydarzenia te, szerzej przypomnimy w kolejnym artykule.

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *