Dożynki i jubileusz

Dożynki to Święto Rolników obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac polowych, głównie po zebraniu plonów. Gdy zniknie ostatni kłos z pola dziękuje się Bogu za otrzymane dary. Przecież każdy z nas korzysta z plonów ziemi.


Dożynki w dawnej Polsce zwano Świętem Wieńcowym (od najważniejszego ich symbolu – wieńca ze zbóż i kwiatów). W Polsce ta tradycja znana jest od XVI wieku. Był to okres, kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczna.Ziemscy właściciele i panowie na roli urządzali je dla ludzi, którzy pracowali na ich własności. Była to zabawa z tańcami i poczęstunek – w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Żniwa bowiem były uwieńczeniem wielkiego gospodarskiego trudu, od którego efektów, od ilości i jakości zebranych plonów, zależała ludzka egzystencja.

Kultywując ową tradycję, również i w tym roku mieszkańcy naszych miejscowości wykonali piękne wieńce dożynkowe przedstawiając je Bogu jako podziękowanie za szczęśliwe zbiory. Reprezentacje Rozprzy, Starej Wsi, Kęszyna- Dzięciar, Białocina, Wronikowa-Bogumiłowa, Lasek, Romanówki wraz ze Stefanówką, Ignacowa,Budów, Zmożonej Woli, Nowej Wsi, Straszowa, Bagna, Bazaru, Łochyńska i Jeżowa stawiły się na godzinę 11 w naszym kościele parafialnym. Oprócz misternie wykonanych wieńców nie zabrakło świeżo wypieczonych chlebów i smakowitych owoców i warzyw. Za piękne wspólnotowe święto wszystkim serdecznie dziękujemy.

Tegoroczne dożynki miały jeszcze jeden wydźwięk. 15 września 2000 roku, też w Święto Plonów, funkcję proboszcza parafii Rozprza objął ks. prał. Wiesław Płomiński. Posługując w parafii Strzałków, a wcześniej jako wikariusz w Mstowie, Będzinie, Sosnowcu i Radomsku został skierowany na ziemię rozprzańską zastępując tym samym nieżyjącego już ks. Zenona Jakóbczaka.

20-stoletnią pracę na niwie Pańskiej postanowili docenić parafianie. Pan Wójt Rozprzy wraz z Radą Gminy, Rada Sołecka, Druhowie, Koła Żywego Różańca, Schola i Chór, nauczyciele i katechetki oraz LSO złożyli życzenie wspominając przy tym dorobek i zaangażowanie ks. Proboszcza. Dzieło Jubilata nie omieszkał także docenić zaproszony na tą uroczystość ks. kan. Mieczysław Wach, który wygłosił okoliczne słowo. Tym cenniejsze, gdyż był On pierwszym wikariuszem, który współpracował z ks. Proboszczem. Księdzu Wiesławowi życzymy wszelkich łask i pomyślności w dalszej pracy w rozprzańskiej parafii.Adrian Nadajewski

Autor: Adrian Nadajewski

Cześć! Mam na imię Adrian. Jestem druhem w OSP KSRG Rozprza. Na stronie Rozprza.info będę publikował artykuły na temat naszej jednostki. Zajmuję się także administracją tego portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *