Finał I Pleneru Rzeźbiarsko-Muzycznego “Walory Rozprzy 2020”

W niedzielę 27 września b.r. w koście NNMP w Rozprzy odbyło się zwieńczenie tygodniowego pleneru rzeźbiarskiego. Jak wcześniej pisaliśmy przez tydzień trzej rzeźbiarze, Jan Milczarek z Białej k/Sulejowa, Łukasz Zabłocki z Lututowa i Mariusz Borowy z Działdowa pracowali nad trzema figurami – dwie figury świętych oraz postać anioła. Przez kilka ostatnich dni w rękach artystów ogromne kloce dębowego drewna zmieniły się w piękne rzeźby.

Wczoraj o godzinie 19:00 artyści rzeźbiarze przekazali swoje prace do trzech kościołów naszej gminy. Na ręce rozprzańskiego księdza proboszcza Wiesława Płomińskiego przekazana została figura św. Wojciecha, patrona naszej świątyni. Ta piękna rzeźba, jak się dowiedzieliśmy, docelowo będzie zamontowana w przeszklonej konstrukcji zlokalizowanej po lewej stronie głównego wejścia do naszego kościoła. Św. Franciszek “powędruje” do kościoła parafialnego w Lubieniu i przekazany został na ręce księdza Grzegorza Paszki – proboszcza tamtejszej parafii. Ks. Paweł Gancarek dla kościoła parafialnego w Niechcicach odebrał pokaźnych rozmiarów anioła, który w poziomej linii składając swoje dłonie tworzy z nich osobliwą kropielnicę. Zapewne zlokalizowany zostanie w kościelnej kruchcie i miejmy nadzieję, że po ustaniu pandemii będzie spełniał swoje zadanie.

Finał I Pleneru Rzeźbiarsko-Muzycznego swoją obecnością zaszczycili goście. Byli to: Poseł na Sejm Grzegorz Lorek, Marszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Wójt Gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk, Przewodnicząca Rady Gminy Agata Bartkowska i Radna Gminy Rozprza Jolanta Krupa. W uroczystości, zachowując odpowiedni dystans oraz stosując maseczki, wzięła udział publiczność, która żywo reagowała na to co działo się w trakcie Finału.

Oprócz uroczystego przekazania rzeźb, i ciepłych słów, które popłynęły z ust pana Marszałka Zbigniewa Ziemby i księdza proboszcza Wiesława Płomińskiego była też chwila zadumy i wspomnień o pomysłodawcy całego tego przedsięwzięcia, nieżyjącego od niedawna Mariusza Migasińskiego – niezapomnianego, piotrkowskiego rzeźbiarza.

W drugiej części spotkania wysłuchać mogliśmy koncertów duetu: Joanna Kabzińska (sopran) i Aleksander Pastuszyński (skrzypce). Jako druga wystąpiła Schola Dziecięco-Młodzieżowa “Hosanna” pod dyrekcją Roberta Bykowskiego, która przyjechała do nas z Moszczenicy.

W zorganizowanie I Pleneru Rzeźbiarsko-Muzycznego włączyło się wiele osób. Ogromny wkład pracy w całe przedsięwzięcie włożyli Naczelnik rozprzańskiej OSP Piotr Skrobek i Radna Gminy Rozprza Jolanta Krupa. Bardzo dziękujemy także panu Cezaremu Jakubiakowi za profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie naszego uroczystego spotkania oraz Adrianowi Nadajewskiemu, który spędził wiele godzin przy komputerze przeprowadzając dla Państwa relacje “na żywo” na naszym kanale Facebookowym, najpierw z Pleneru, a następnie z Finału Rzeźbiarsko-Muzycznego.

I Plener Rzeźbiarsko Muzyczny “Walory Rozprzy 2020” przeszedł do historii. Mamy nadzieję spotkać się z Państwem w przyszłym roku na drugiej edycji tego wydarzenia.

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *