Wirtualna wystawa MONIDEŁ

Tworząc Muzeum Ziemi Rozprzańskiej i w nowo powstałej placówce Stowarzyszenie Rozprzanie.pl miało organizować oprócz wystaw stałych także wystawy czasowe. Tematyka tych wystaw miała być naprawdę różnorodna. Niestety aktualne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie pozwalają na wizyty w powstającym muzeum. Idąc w ślady innych placówek kulturalnych chcemy zaprezentować Państwu mini wystawę MONIDEŁ z naszego regionu. Były one modne w latach 50-tych, 60-tych, 70-tych. Monidło to rodzaj realistycznego obrazu, portretu namalowanego najczęściej na podstawie zdjęcia ślubnego. Charakterystyczną cechą tego zazwyczaj czarno-białego obrazu były podkolorowania – na czerwono usta, a na lazurowoniebiesko oczy. Inne detale były retuszowane. Często postaciom domalowywano bardziej kosztowne stroje (tak opisuje monidła Wikipedia). Powstał nawet film, w którym “główną rolę” gra monidło.

Prezentowane na wirtualnej wystawie obrazy przedstawiają osoby z Rozprzy i z okolicznych miejscowości. Mamy nadzieję, że rozpoznacie Państwo na tych osobliwych obrazach swoich znajomych, sąsiadów czy kogoś z bliższej lub dalszej rodziny. Będziemy wdzięczni jeśli zechcecie Państwo czynnie uczestniczyć w naszej pierwszej wystawie i będziecie pisać komentarze pod artykułem. Chcemy także serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zechcieli udostępnić nam swoje rodzinne MONIDŁA. Zapraszamy na wirtualny “spacer” po wystawie ROZPRZAŃSKICH (i nie tylko) MONIDEŁ, a także na kolejne nasze internetowe wystawy, które będziemy prezentować w następnych tygodniach grudnia.


Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *