Historia wciąż skrywa przed nami datę powstania miasta Rozprza. Do naszych czasów nie zachowały się żadne dokumenty wskazujące w którym roku władca nadał prawo lokacji. Wiemy jednak kiedy Rozprza wraz z Bełchatowem i Wolborzem prawa miejskie straciła.
Mieszkańcy Rozprzy, jak i całego regionu piotrkowskiego, wzięli czynny udział w Powstaniu Styczniowym 1863 – 1864 wymierzonym w rosyjskiego zaborcę. Po jego upadku władze carskie w ramach represji rozpoczęły wprowadzanie reform, które miały na celu ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego. Setki miast straciło swoje prawa. W roku 1867 Rozprza znalazła się w nowo utworzonej Guberni Piotrkowskiej, w powiecie piotrkowskim.

Dalsze zmiany nastąpiły w 1869 r. kiedy to Komitet Urządzający w Królestwie Polskim przeprowadził tzw. reformę miejską. Miasta, które nie miały charakteru miejskiego przemieniono na osady. Kryteria oceny, które brano przy tym pod uwagę dotyczyły: wysokości przychodu do budżetu jednostki miejskiej, liczby mieszkańców, oraz odpowiedniej struktury zatrudnienia ludności.
Na posiedzeniu w dniu 21 marca (1 kwietnia) 1870 r. Komitet Urządzający postanowił o odebraniu praw miejskich Rozprzy i jednocześnie włączeniu jej w skład gminy wiejskiej Rozprza. Tym samym zlikwidowano magistrat i urząd burmistrza, zaś zarząd nad osadą objął wójt. Rozprza przestała być miastem. Bełchatów i Wolbórz również utraciły prawa miejskie na mocy tego samego aktu prawnego.
mało wiesz o rozprzy : czołg utopiony przy 1 moscie- teraz zasypany,stare cmentarzysko na kosciuszki-duza ilosc urn w glinanych garnkach .A najbardziej dla mnie interesujace groby okragle przsypywane na przemian na gł.2-3m ktore nie sprawdzilem
Myli się Pan pisząc,że wiemy mało o Rozprzy i okolicach. Nie wszystkie informacje chcemy zamieszczać w naszych artykułach. Podyktowane to jest pewnymi naszymi działaniami. Jeśli ma pan wiedzę o wczesnośredniowiecznej Rozprzy lub okresie jeszcze wcześniejszym to zapraszamy do kontaktu.Pozdrawiam serdecznie.