150 lat temu Rozprza utraciła prawa miejskie

Historia wciąż skrywa przed nami datę powstania miasta Rozprza. Do naszych czasów nie zachowały się żadne dokumenty wskazujące w którym roku władca nadał prawo lokacji. Wiemy jednak kiedy Rozprza wraz z Bełchatowem i Wolborzem prawa miejskie straciła.

Mieszkańcy Rozprzy, jak i całego regionu piotrkowskiego, wzięli czynny udział w Powstaniu Styczniowym 1863 – 1864 wymierzonym w rosyjskiego zaborcę. Po jego upadku władze carskie w ramach represji rozpoczęły wprowadzanie reform, które miały na celu ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego. Setki miast straciło swoje prawa. W roku 1867 Rozprza znalazła się w nowo utworzonej Guberni Piotrkowskiej, w powiecie piotrkowskim.

Ogłoszenie decyzji o odebraniu praw miejskich Rozprzy

Dalsze zmiany nastąpiły w 1869 r. kiedy to Komitet Urządzający w Królestwie Polskim przeprowadził tzw. reformę miejską. Miasta, które nie miały charakteru miejskiego przemieniono na osady. Kryteria oceny, które brano przy tym pod uwagę dotyczyły: wysokości przychodu do budżetu jednostki miejskiej, liczby mieszkańców, oraz odpowiedniej struktury zatrudnienia ludności.

Na posiedzeniu w dniu 21 marca (1 kwietnia) 1870 r. Komitet Urządzający postanowił o odebraniu praw miejskich Rozprzy i jednocześnie włączeniu jej w skład gminy wiejskiej Rozprza. Tym samym zlikwidowano magistrat i urząd burmistrza, zaś zarząd nad osadą objął wójt. Rozprza przestała być miastem. Bełchatów i Wolbórz również utraciły prawa miejskie na mocy tego samego aktu prawnego.

Robert Skorupa

Autor: Robert Skorupa

Dzień dobry Rozprzo! Mam na imię Robert. Jako jeden z redaktorów strony Rozprza.info chciałbym dzielić się z Wami wiedzą na temat naszej rozpierskiej ziemi. To co wyróżnia naszą gminę to z pewnością jej mieszkańcy. Ich energia, pasja, zaangażowanie w życie społeczne oraz chęć dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że dzięki tej stronie będziemy mogli pokazać to wszystko czym nasza społeczność żyje na co dzień. Moim zamiłowaniem jest historia regionu, dlatego szczególnie ciepło zapraszam do zaglądania do zakładki "Historia Rozprzy"!

2 Komentarze do “150 lat temu Rozprza utraciła prawa miejskie

  1. mało wiesz o rozprzy : czołg utopiony przy 1 moscie- teraz zasypany,stare cmentarzysko na kosciuszki-duza ilosc urn w glinanych garnkach .A najbardziej dla mnie interesujace groby okragle przsypywane na przemian na gł.2-3m ktore nie sprawdzilem

    1. Myli się Pan pisząc,że wiemy mało o Rozprzy i okolicach. Nie wszystkie informacje chcemy zamieszczać w naszych artykułach. Podyktowane to jest pewnymi naszymi działaniami. Jeśli ma pan wiedzę o wczesnośredniowiecznej Rozprzy lub okresie jeszcze wcześniejszym to zapraszamy do kontaktu.Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *