Białocin i część jego dziejów

Białocin to wieś leżąca obok drogi krajowej nr 91. Leży kilka kilometrów od Rozprzy, ale ku mojemu zdziwieniu jest trochę przez włodarzy gminy zapomniana. Jadąc przez wieś muszę omijać spore dziury widoczne w nawierzchni jezdni. Oczyma wyobraźni przenoszę się kilkaset lat wcześniej i widzę moich przodków w linii bocznej- kilka pokoleń zamieszkujących wieś w XVII i na pocz. XVIII wieku, a będących w moim bogatym drzewie genealogicznym. Dziś przedstawię historię tego miejsca, choć zaznaczyć muszę, iż nie do końca pełną.

Józef Chełmoński, Sobota na folwarku(1869)

O dziejach wsi, która pojawia się jako „Byaloczyn” na początku XVI w. wiedzę mamy niewielką. W naszych okolicach była to wtedy mała wieś, w której żyło 6 chłopów obrabiających 3 łany ziemi i będącą wsią prywatną Marcina Białockiego (Białeckiego). Rodzina ta, jak większość rodów szlacheckich w okolicy, nosiła herb Jelita. Zdecydowanie więcej można napisać o wsi po 1660 roku. Zadałam sobie trud związany z analizą ksiąg metrykalnych, czego efektem jest podanie poniższych właścicieli lub dzierżawców wsi-są to rodziny, które ją zamieszkiwały od roku 1660 do 1740. W roku 1661 wieś jest w posiadaniu Białeckich (poznajemy niejaką Katarzynę Białecką), by pod koniec wieku XVII przejść w ręce rodziny Wierusz -Kowalskich (jedną z nich jest Zuzanna i Hiacynt, występujący często jako świadkowie na chrzcinach i ślubach oraz Antoni i Marianna, którzy doczekali się w Białocinie 4 dzieci ). Od roku 1725 pojawia się para Aleksander i Marianna Złobniccy. Wszystkie wyżej wymienione rodziny zapisywano jako de Białocin (z Białocina).Wieś w XIX wieku stała się częścią większego majątku- prawdopodobnie Rozprzy.

Rok 1684.W ostatnim zdaniu jako świadka zawartego małżeństwa wymieniono urodzoną(szlachciankę) Zofię Kowalską z Białocina.
Księgi metrykalne parafii Rozprza

Białocin w 1827 roku posiadał 14 domów i 113 mieszkańców, by w roku 1881 mieć 21 domów i 288 mieszkańców. Obecnie wieś liczy ponad sto domostw i ponad 300 mieszkańców. W tym samym 1881 roku we wsi była karczma, w której mieszkało 5 osób oraz folwark składający się z 3 domów zamieszkiwanych przez 16 osób. Karczma wraz z folwarkiem stanowiła wtedy własność
Ignacego Sucheckiego mającego w okolicy Rozprzy wiele folwarków (np. Wroników, Laski, Starą Wieś, Budy).

Najstarsze rodziny chłopskie związane ze wsią to Listwonikowie (Listwoń) i Czajka, które występują od II poł. XVII wieku. 100 lat później pojawia się rodzina Wojtaniów, a pod koniec XVIII wieku rodzina Wachników -Wachniaków i Stępniów.

Wpis metrykalny z roku 1661.Występuje tutaj jako świadek na ślubie Wojciech Listwanik de Białocin. Nazwisko to, nigdzie, oprócz Białocina, nie występowało w okolicy.
Księgi metrykalne parafii Rozprza

8 Komentarze do “Białocin i część jego dziejów

    1. Życzę również Szczęśliwego Nowego Roku. Myślę, że do dziejów wsi wrócę jeszcze w kolejnych artykułach.

  1. Thank you for this article! It’s great to read about the history of Białocin and its connection to the Wojtania family!

    1. Dziękuję za ciepłe słowa. Z rodziną Wojtania stykam się dość często wertując stare dokumenty. Myślę, że przyjdzie kiedyś czas na kolejne artykuły.

  2. Pani Mario,

    Bardzo dziękuję za bardzo ciekawy artykuł o historii Białocina, zwłaszcza dla z niego pochodzącej i która spędziła tam szczęśliwe dzieciństwo.

    Pozdrawiam
    Tomasz Niciński (de Białocin)

  3. Ta Katarzyna to prawdopodobnie Katarzyna Białecka zd. Żurawska żona Wojciecha Stanisława Białeckiego. Była jeszcze jedna Katarzyna jej babcia Katarzyna Radziątkowska żona Melchiora Białeckiego. Zajmuję się genealogią mojej rodziny wywodzącej się z Białocina.

  4. Przodków w Białocinie miało wielu zapisanych w historii ludzi :pisarz grodzki siewierski Jan Piotr z Białocina “współredaktor” Pamiętnika Książąt i Królów Polski, ksiądz proboszcz parafii Ryglice Wojciech Białecki de Białocin w latach 1758 – 1775r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *