O OBRAZIE MATKI BOŻEJ GIDELSKIEJ I KOŚCIOŁACH W LUBIENIU

Wielu z nas zna doskonale kościół w Lubieniu. Magnesem przyciągającym do niego przyjezdnych jest piękna polichromia Józefa Mehoffera wykonana w okresie II wojny światowej- w czasie bytności artysty w naszych stronach. Świątynia, nieco zagubiona wśród okolicznych lasów, jest drugim takim obiektem, bo pierwszy oddany został parafianom do użytku w roku 1920, tuż po założeniu parafii, powstałej w roku 1919. Wcześniej, dawna wieś królewska Lubień wchodziła przez wieki w skład parafii Mierzyn. Co stało się z pierwszym kościółkiem? Oto łódzkie „Echo” 15 marca 1930 r. pisało: „W dniu onegdajszym w godzinach wieczornych straż ogniowa w Piotrkowie zaalarmowana została wiadomością o pożarze we wsi Lubień, gminy Łęczno, gdzie palił się parafialny kościół. Pożaru, mimo intensywnej akcji straży ogniowej i miejscowej ludności, nie udało się zlokalizować w zarodku (…). W przeciągu godziny świątynia zamieniła się w zgliszcza. Przyczyn pożaru na razie nie ustalono. Przeprowadzone dochodzenie policyjne wykazało, iż proboszcz parafii Lubień bawił w tym czasie w Warszawie. Podczas nieobecności proboszcza kościół był zamknięty, pożar więc musiał powstać od palącej się wiecznej lampki oliwnej. Wiele też względów przemawia za podpaleniem”.

   I znowu, tak jak 10 lat wcześniej, parafianie musieli wznieść kościół, ale tym razem murowany. Tym, którzy przyczyniali się finansowo do budowy nowej świątyni wręczano cegiełki mające być dowodem hojności a jednocześnie pobożności.

 Skąd to wiem? W ubiegłym roku przygotowując artykuł o przeszłości Lubienia w otchłaniach Internetu znalazłam zdjęcie, które mnie zaskoczyło i jednocześnie ucieszyło. Przedstawiało ono obraz Matki Bożej Gidelskiej, która często gościła w chatach i domostwach naszych okolic ze względu na liczne przed wojną pielgrzymki do tego maryjnego sanktuarium. Obraz ten był (i jest) w zbiorach Muzeum Etnograficznego będącego oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Z tyłu obrazu znajduje się informacja, iż jest to „pamiątka złożonej ofiary na budowę Kościoła Królowej Korony Polskiej w Lubieniu, pow. Piotrkowski. Za wszystkich żyjących i zmarłych dobroczyńców, którzy zakupili obraz na budowę kościoła odprawiać się będą Msze Święte i zanosić gorące modły po wieczyste czasy”. Dzięki uprzejmości kierownika Muzeum Etnograficznego p. Michała Kwiatkowskiego mogę go dzisiaj zaprezentować. Niestety nie znamy nazwiska właściciela obrazu. Jedno jest pewne. Jeszcze przed wojną lub po jej zakończeniu, obraz wraz rodziną z Lubienia lub miejscowości przynależącej do tej parafii, powędrował na Kujawy, a w pewnym momencie zawisł jako eksponat w tamtejszym muzeum. Jest pięknym dowodem ofiarności mieszkańców skromnej i małej parafii i dążeniu do wybudowania kolejnej świątyni. Być może obrazy będące cegiełką na budowę nowej lubieńskiej świątyni wciąż wiszą jeszcze w domach rodzin wspólnoty parafialnej w Lubieniu. Jeśli tak jest i posiadacie Państwo takie obrazy proszę o informację, wszak to cząstka naszej lokalnej historii.


 Obraz Matki Boskiej Gidelskiej pochodzący  z Lubienia, 
              Zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

    Zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Zdjęcie tytułowe przedstawiające kościół w Lubieniu pochodzi ze strony Urzędu Gminy Rozprza.

2 Komentarze do “O OBRAZIE MATKI BOŻEJ GIDELSKIEJ I KOŚCIOŁACH W LUBIENIU

  1. Ja mam taką chromolitografię przedstawiającą Matkę Boską Gidelską. Obraz jest obecnie na Jurze krakowsko-czestochowskiej ale pochodzi ze stron mojej babci, okolice Radomska.

  2. Niedawno uratowałem właśnie taki obraz przed zniszczeniem. Ktoś porządkując mieszkanie po zmarłej wyrzucił go na śmietnik. Dziś znalazłem słaby niestety ślad pamiątkowej pieczęci. Może jak spróbuję go wyczyścić, będzie lepiej widoczny. Ogólnie obraz jest w średnim stanie.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *