Kapliczka we wsi Bagno – niemy dowód naszej lokalnej historii

Epidemie nawiedzały i nawiedzają ludzkość co jakiś czas. W wielu okolicach występują ślady, w postaci krzyży i kapliczek wznoszonych przez naszych przodków, upamiętniające ten trudny okres. Podobnie jest i w naszych okolicach. Nieopodal niewielkiej wioski Bagno, przy leśnym dukcie, znajduje się skromna kapliczka z napisem: „Pamiątka zmarłym na cholerę w sierpniu 1852 r. w osadzie Bagno”. Nie wiem, kiedy kapliczka w tym miejscu powstała. Mogło to być tuż po roku 1852 lub zdecydowanie później. Liczę, że może któryś z mieszkańców posiada taką wiedzę.

Źródło: Zdjęcie p. Przemysława Krasonia z maja 202O r. znajdujące się na Mapy Google

W sierpniu 1852 r. w księdze zgonów parafii Rozprza zaczynają się pojawiać pierwsze wpisy informujące, że do parafii zawitała cholera. Przemawiają za tym również dane. Oto jak się przedstawiają: 1850r. -63 zgony, 1851r. -68 zgonów, 1852r. -93 zgony, 1853r. – 97 zgonów, 1854 r.-111 zgonów, 1855r. -183 zgony, 1856r. -80 zgonów, 1857 r. -84 zgony. Widać wyraźnie, że liczba zgonów podniosła się w latach 1852-55. To okres, kiedy większa śmiertelność spowodowana była epidemią cholery, osłabieniem i szybszym zejściem po przejściu takiej epidemii.

Wróćmy do kapliczki w Bagnie. W przeciągu kilku dni, maleńka osada, a właściwie pustkowie, straciło wielu mieszkańców. Miedzy 6 a 10 sierpnia zmarły następujące osoby: Jan Gorgoń komornik, lat 68, jego żona Marianna ze Szczepańskich lat mająca 64 i córka Franciszka Pardel, komornica, wdowa, lat 40 (zmarła 16 sierpnia), Walenty Woźniak, komornik, lat 35, Paweł Tyczka lat 28, komornik i jego córka Elżbieta lat 6. Liczba mieszkańców Bagna zdecydowanie się zmniejszyła.

Akty zgonu z Bagna z roku 1852, Księgi metrykalne parafii Rozprza

Zaraza pojawiła się w Królestwie w maju 1852 roku, nieopodal nas, bo w Złoczewie w powiecie sieradzkim, zaś w czerwcu była już w Zgierzu i Kaliszu. Do września zapadło na chorobę 46 tys. osób, z czego 20 tys. zmarło. O tym jakie są pierwsze objawy cholery i jak należy się przed nią chronić informowali księża w poszczególnych parafiach korzystając z instrukcji Rady Lekarskiej. W większych wsiach miano tworzyć sale do gromadzenia chorych, by tam mogli ich leczyć felczerowie. W tym samy roku wydano książkę „O środkach zaradczych w epidemii cholery w r. 1852 w Królestwie Polskim przedsiębranych, z dołączeniem wiadomości lekarskich i statystycznych”, która była swoistą instrukcją co należy robić by chorobę zatrzymać. Poniżej prezentuję jej fragmenty, z których możecie się Państwo dowiedzieć, jakie były objawy choroby. Tych, którzy chcą poznać dzieje Bagna od początku jego funkcjonowania aż do lat 80. XIX w. zapraszam do kolejnego artykułu (pojawi się także mapa). `

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *