14 rocznica koronacji obrazu w rozprzańskim kościele

We wtorek, 14 listopada 2023 r. w kościele w Rozprzy odbędą się uroczystości religijne związane z czternastą rocznicą koronacji obrazu Rozprzańskiej Matki Życia.

Obraz Najświętszej Marii Panny, który znajduje się w głównym ołtarzu kościoła w Rozprzy, został podarowany do naszej świątyni 12 września 1676 r. przez Jana Puszkowskiego. W aktach parafialnych możemy przeczytać że: „wprawiony w ołtarz wielki cudami i łaskami wsławiony, po których liczne wota różne do tego obrazu podawali”. Wota te, przymocowane do ozdobnej tablicy, znajdują się do dnia dzisiejszego poniżej cudownego obrazu. Rozwój kultu Matki Bożej w następnych latach, przyczynił się do ofiarowania najcenniejszego wotum, jakim była sukienka na obraz Maryi. Ufundował ją miejscowy proboszcz ks. Wojciech Brzuchański oraz Paweł Bierzyński z Giesek, Hieronim Gliński, Ludwik Pukarzewski, Pan Szraniawski, pisarz grodzki piotrkowski Święcicki i Teodor Więckowski. W inwentarzu z 1753 r. znalazły się ciekawe zapisy dotyczące krzewienia kultu maryjnego, zaś liczne wota podarowane Madonnie, paramenty i szaty liturgiczne, świadczyły o zaangażowaniu wiernych w życie parafialne. W 1769 roku, członkowie Bractwa Różańcowego ufundowali ramy do obrazu Matki Bożej. W roku 1894 r. miejscowy wójt Leopold Szołowski podarował 120 rubli srebrnych na odnowienie obrazu NMP. Pieniądze te pochodziły od ofiarodawców z gminy Rozprza. Skomponowana została także pieść ku czci Maryi. Wszystkie te działania mogły napawać optymizmem w zakresie ukoronowania obrazu NMP w Rozprzy. Po wielu latach starań w dniu 14 listopada 2009 roku, rozprzański obraz został ukoronowany rękami księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka i naszego rodaka, księdza arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z tej uroczystości. Artykuł opracowano na podstawie publikacji ks. Władysława Piotra Wlaźlaka, pt. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy, Częstochowa 2009

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *