Ostrzeżenie pogodowe stopnia 4 / 5!

Sumowane ostrzeżenie pogodowe stopnia 4 / 5.
W ostrzeżeniu uwzględnione zostają następujące, możliwe zjawiska pogodowe : Upały ( +33 / +35 stopni w cieniu ), burze – gwałtowne, punktowe, nawalne. Gradobicia, ulewy – podtopienia, powodzie błyskawiczne, paraliż komunikacyjny. Liczne wyładowania atmosferyczne – Możliwe pożary, przerwy w dostawach energii elektrycznej. Zjawiska lokalne typu Downburst, Microburst – UWAGA ! W tych obszarach możliwy prostoliniowy silny wiatr z prądu zstępującego chmury burzowej, osiągający prędkość 100 – 110km w towarzystwie ściany deszczu – Uwaga na łamiące i upadające gałęzie, konary, drzewa, linie energetyczne – teleinformatyczne. Wysoka wilgotność powietrza – Złe samopoczucie, zasłabnięcia, omdlenia, problemy z koncentracją.

Ostrzeżenie pogodowe obowiązuje w terminie : 29.07.2019 godz 11:00 – 31.07.2019 06:00 i swoim zasięgiem obejmuje powiaty : bełchatowski, piotrkowski oraz powiaty ościenne.

Szczegółowe informacje oraz wyjaśnienie :

Przedstawiony scenariusz pogodowy jest możliwy, ale niekonieczny. Ze względu na bardzo specyficzne warunki, pokrywające się z danymi pogodowymi oraz stanem faktycznym, podbijamy jednak zdecydowaną możliwość wystąpienia pokazu Matki Natury. Problem jest jeden. Duży i kluczowy. ” Pogodowe zawirowania ” będą rozproszone, dynamiczne, punktowe. Czyli, nie ma absolutnie możliwości przedstawienia miejsca czy obszaru, w którym konkretnie wystąpią. Idealne warunki panują wszędzie, na każdym skrawku powiatów. Jednak są również i takie czynniki, które lokalnie mogą być inne. Dlatego musicie Państwo zrozumieć, że nie ma czegoś takiego jak prognoza się nie sprawdziła. Bo np. u mnie nie lało, nie grzmiało, nic się nie działo. Logicznie wystarczy pomyśleć, no dobrze, u mnie nic nie było ale może 10 km dalej wioska czy miasto przeżyło piekło. A może trzeba jechać pomóc ? Tak właśnie może wyglądać dzisiejsza doba. Cały dzień i całą noc można spodziewać się różnych ” cudów ” w tym pokaz potęgi Matki Natury. To jest zarazem najcięższa doba dla nas wszystkich a zwłaszcza dla osób starszych i schorowanych. Temperatura powietrza, która lokalnie może wskazać nawet +33 / +35 stopni przy wilgotności 50% nie jest dla nas pozytywna. Może działać szkodliwe. Krótko mówiąc, oprócz uczucia duszności, dosłownie będziemy się ” gotować “. Jednocześnie, taka temperatura i taka wilgotność to porządna mieszanka wybuchowa. Dodając do tego czynniki konwekcyjne, możemy mieć do czynienia naprawdę z potężnym ” rozładowaniem ” tego upału, skwaru, prażenia. Wskaźniki PW wychodzą nawet po za skalę, tak więc, należy liczyć się z powodziami błyskawicznymi. ( Sceny jak z Katowic czy Łodzi, mogą się powtórzyć dziś na terenie całego kraju.)

W związku z powyższym, zachowajcie najwyższą czujność. Bacznie obserwujcie to co dzieje się na niebie. Zawczasu zabezpieczcie swoje mienie. Luźne przedmioty z balkonów, tarasów i ogródków. Nie parkujmy pojazdami w niżej położonych obszarach, oraz w pobliżu drzew i linii energetycznych.

Ze względu na fakt że większość osób z naszego zespołu udała się na wypoczynek, urlop, bieżące dane, analiza oraz komunikaty specjalne, mogą być mocno okrojone. Na miejscu pozostaje dwóch przedstawicieli z rejonu Bełchatowskiego z tym że jeden z nich, popołudniem i wieczorem będzie w pracy. To również spore utrudnienie, ale spodziewamy się tego że jednak znajdzie się chwilka czasu na krótkie informacje czy transmisję LIVE.

Zatem, czuwajcie. Uważajcie na siebie i innych !

PODKREŚLAMY ! – To jest tylko prognoza ! Prognoza może ulec zmianie bez uprzedzenia. Matka Natura i tak żyje swoim życiem. My staramy się tylko przybliżyć możliwe pogodowe scenariusze opierając się na dziesiątkach danych pogodowych pochodzących z różnych Europejskich ale nawet światowych danych. W tym również z satelitów obserwacyjnych.

Bądźcie z nami. Zaglądajcie na fanpage. Mogą pojawiać się nowe komunikaty.

Zespół CMiOP-Bełchatów / Rozprza.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *