Kilka słów o Bolesławie Bobińskim

Część mieszkańców Rozprzy i okolicznych miejscowości pamięta zapewne kierownika „starej”, mieszczącej się w obecnym budynku Urzędu Gminy szkoły podstawowej. W kilku zdaniach przedstawię Państwu sylwetkę zasłużonego dla Rozprzy pedagoga.

Pan Bolesław Bobiński, bo o nim mowa, urodził się w 1894 roku. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczął w Kamieńsku w 1916 roku. Stanowisko kierownika szkoły podstawowej w Rozprzy objął w drodze konkursu w roku 1930. Przeprowadzając się do naszej miejscowości otrzymał mieszkanie służbowe, które mieściło się w budynku szkoły, na pietrze. Funkcję kierownika pełnił nieprzerwanie do 1966 roku, a więc także podczas szczególnie trudnych, wojennych czasów. Nie mógł rozstać się ze szkołą, która stanowiła sens i pasję jego życia, dlatego pracował w miarę swoich sił, aż do roku 1968, w którym to odszedł na emeryturę.

Bolesław Bobiński był człowiekiem bez reszty oddanym pracy. Rozumiał i realizował do końca swoich dni ideę pełnego oddania środowisku, w którym żył. Pedagog i społecznik – są określeniami, które najlepiej charakteryzują jego sylwetkę. To dzięki jego ofiarnej współpracy stanęła remiza strażacka w Kamieńsku, szkoła podstawowa w Rozprzy (stara – obecny budynek UG), która w latach międzywojennych pozwoliła na skupienie klas rozproszonych po domach prywatnych. Pan Bobiński był jednym z inicjatorów budowy Ośrodka Zdrowia w Rozprzy, Apteki i Banku Spółdzielczego.

Długa jest lista jego funkcji społecznych. Był zastępcą prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim, Opiekunem Społecznym, Kuratorem Sądu dla Nieletnich, członkiem Powiatowej Komisji Zdrowia, przewodniczącym Rady Banku Spółdzielczego w Rozprzy.

Długa jest także lista odznaczeń, dyplomów i podziękowań jakimi został uhonorowany. Oto najważniejsze z nich: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złota Odznaka ZNP, szereg medali za pracę w pożarnictwie, Medal za 50-letnią wysługę lat, Medal PCK, Odznaka Opiekun Społeczny.

Zmarł 21 października 1977 roku. Pochowany został na rozprzańskim cmentarzu parafialnym.

Jeśli zechcielibyście Państwo podzielić się z nami wspomnieniami o panu Bolesławie Bobińskim, zachęcam do umieszczania komentarzy pod artykułem umieszczonym na profilu facebookowym naszego portalu.

Kierownik szkoły podstawowej w Rozprzy, pan Bolesław Bobiński
Budynek starej szkoły podstawowej w Rozprzy
Tablica nagrobna znajdująca się na cmentarzu w Rozprzy

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *