Feliks Trepka – założyciel OSP Rozprza

04 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Nasz portal zaplanował z tej okazji dwa artykuły. Jako, że poprzednimi laty pisałem już o historii OSP Rozprza, dzisiaj chciałbym w kilku zdaniach opowiedzieć o jednym z jej założycieli – właścicielu ziemskim z Jeżowa panu Feliksie Nekanda-Trepka. W zdobyciu wiadomości na temat Feliksa Trepki bardzo pomógł mi pan Tomasz Kuźnicki z Radomska.

Przejdźmy więc do rzeczy. Feliks Nekanda-Trepka, był właścicielem ziemskim, działaczem gospodarczym i społecznym. Urodził się 14 stycznia 1845 r. w majątku Ogrodzona w parafii Ręczno jako syn Seweryna i Modesty Ewy ze Zbijewskich małżonków Nekanda-Trepków (ojciec Seweryn był właścicielem majątku Ogrodzona oraz majątku Ciężkowice w parafii Gidle). 24 kwietnia 1877 r. poślubił o 11 lat młodszą Jadwigę Marię Ewę Psarską herbu Jastrzębiec z Łubna., córkę Stanisława i Klementyny Apolonii z Gołembowskich małżonków Psarskich, dziedziców między innymi Jeżowa. Ślub odbył się w kościele rozprzańskim, a udzielił go proboszcz ks. Wojciech Michalski. Małżonkowie Nekanda-Trepka po ślubie osiedli w Jeżowie i zarządzali tym majątkiem oraz folwarkami i młynem Kisiele i Siomki.

Feliks Nekanda-Trepka prężnie działał społecznie, Dnia 8 maja 1906 r. został współzałożycielem Kółka Rolniczego w Rozprzy obok proboszcza ks. Mariana Fulmana i Feliksa Zakrzewskiego, dziedzica Rozprzy i pierwszego prezesa. We wrześniu 1906 r. przystąpił do komitetu założycielskiego Parafialnej Straży Ogniowej w samej Rozprzy. W maju 1907 roku został jej pierwszym prezesem. Feliks i Jadwiga Trepkowie ufundowali sztandar dla Straży w Rozprzy i wraz z proboszczem ks. Marianem Fulmanem zajęli się w dniu 9 czerwca 1907 r. oprawą uroczystości poświęcenia sztandaru. Oprócz wielkiego zrozumienia dla działań Parafialnej Straży Ogniowej w Rozprzy wspomagał także orkiestrę parafialną oraz inwestycję prowadzoną przez księdza Szymanowskiego jaką była przebudowa kościoła w Rozprzy.

Jedną z głównych gałęzi produkcji i dochodów w majątku Jeżów była hodowla ryb. W 1909 r. wziął udział w Wystawie Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie. Wystawił tam w jednym z pawilonów rolnictwa swój basen karpi, za co werdyktem Komitetu wystawy, we wrześniu tego roku majątek Jeżów został doceniony i otrzymał nagrodę.

Feliks Trepka zmarł w 1920 r. i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Rozprzy. W 1937 r. zmarła w Jeżowie wdowa po Feliksie – Jadwiga Trepka, będąca do ostatnich chwil dziedziczką Jeżowa i Siomek w gm. Krzyżanów. Spoczęła z mężem we wspólnym grobie.

dav

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *