Muzeum w Rozprzy zostało otwarte

W niedzielę, 04 lipca b.r. odbyło się długo wyczekiwane, uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Rozprzańskiej. Muzeum, dzięki uprzejmości ks. proboszcza Wiesława Płomińskiego mieści się w zabudowaniach gospodarczych parafii rzymsko-katolickiej w Rozprzy. Prace związane z organizacją muzeum trwały ponad rok i mogły być prowadzone dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i ogromnej pomocy finansowej i rzeczowej naszych sponsorów oraz sympatyków muzeum.

Już o godz. 13:00 odwiedził nas zespół Telewizji Łódzkiej i przygotował reportaż do wieczornego wydania wiadomości. Uroczystości zaczęły się zgodnie z planem o godz, 15:00. Przybyli na nie zaproszeni goście – Marszałek Województwa Łódzkiego pan Zbigniew Ziemba, gospodarz obiektu ks. Wiesław Płomiński, pan Paweł Kowalczyk Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Przewodnicząca Rady Gminy w Rozprzy pani Agata Bartkowska oraz Radni Gminy Rozprza, pani Anna Pawłowska, panowie Zdzisław Piątek i Krzysztof Biegański. Swoją obecnością zaszczycili nas także Sołtysi okolicznych miejscowości. Bardzo ucieszyliśmy się widokiem zapełnionej widowni. Przybyli do nas goście z Rozprzy, bliższej i dalszej okolicy, sąsiednich gmin, a nawet Rozprzanie mieszkający poza naszym województwem.

Uroczystość zaczęliśmy od powitania gości i przeczytania listu skierowanego do nas, który otrzymaliśmy od Premiera Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Następnie przedstawiliśmy historię powstania Muzeum Ziemi Rozprzańskiej, wysłuchaliśmy “Baśni o Rozprzańskim Trzewiczku” napisanej przez nieżyjącą już panią Marię Wiśniewską. Wersję audio tej bajki opracował i przeczytał Piotr Misztela, aktor pochodzący ze Starej Wsi, pracujący obecnie na scenach teatrów wrocławskich. Po wysłuchaniu baśni mogliśmy dowiedzieć się o tym, co działo się i jak wyglądała Rozprza w okresie międzywojennym. Ciekawy i profesjonalny wykład przygotował dla nas Prezes Stowarzyszenia Rozprzanie.pl Robert Skorupa. Kolejnym punktem programu był występ pań z Koła Gospodyń “Kasztelanki”.

Po występie pań wysłuchaliśmy krótkiej historii Towarzystwa Przyjaciół Rozprzy i Ziemi Rozprzańskiej, które działało w Rozprzy w latach 70-tych ubiegłego wieku. Kolejnym punktem programu była “Kapsuła czasu”, o której wspomnieliśmy w niedzielę, a zakopaliśmy już mniejszą grupą w poniedziałek wieczorem w okolicach naszego, rozprzańskiego kościoła. W kapsule umieściliśmy wszystko to, co przekazaliście nam Państwo, tzn. listy od uczniów, grafiki, aktualną gazetę, pieniądze z różnych krajów świata, tomik poezji i film autorstwa Michała Biegańskiego, rozprzańskie pocztówki i wiele innych rzeczy, które mamy nadzieję zostaną odkopane przez następne pokolenia za kilkadziesiąt lat.

Wreszcie przyszedł czas na symboliczne przecięcie wstęgi, czego mieli dokonać, najmłodszy i najstarszy uczestnik naszego spotkania. Gdy weszliśmy do wnętrza, ksiądz proboszcz Wiesław Płomiński poświęcił pomieszczenia i zaczęliśmy zwiedzać pomieszczenia muzeum. Zachęcaliśmy naszych gości do wpisywania się do kroniki. Na twarzach oglądających zgromadzone przez nas eksponaty niejednokrotnie rysował się uśmiech świadczący o aprobacie do tego czego dokonaliśmy.

Po obejrzeniu przygotowanych wystaw mogliśmy wysłuchać koncertu Kapeli Podwórkowej “FAKIRY” z Piotrkowa Trybunalskiego. Ostatnim punktem programy był słodki poczęstunek, przygotowany dzięki wsparciu naszych sympatyków.

Spotkanie z Państwem trwało bez mała 3 godziny. Był to dla nas czas, w którym mogliśmy pokazać Państwu to, czego dokonaliśmy i podziękować za okazaną pomoc i sympatię w trakcie tworzenia Muzeum Ziemi Rozprzańskiej. Dobrze się stało, że mamy nasze upragnione muzeum, miejsce które będzie uzupełniać ofertę kulturalną Rozprzy, gdzie będziemy spotykać się i rozmawiać o rzeczach ciekawych, gdzie będziemy zapraszać znanych ludzi, starać się swoimi działaniami rozsławiać dobre imię naszej miejscowości i całej gminy Rozprza.

Dziękujemy serdecznie za dotychczasowe Państwa wsparcie i zapraszamy do Muzeum Ziemi Rozprzańskiej – miejsca, które należy do nas wszystkich.

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *