Dzieje kultury fizycznej w środowisku wiejskim w Rozprzy – Czarni Rozprza

Historia Gminnego Klubu Sportowego ,, Czarni’’ Rozprza sięga roku 1948. W tym czasie na terenach wiejskich nastąpił nakaz tworzenia organizacji sportowych. W związku z nakazem 9 sierpnia 1948 powstała w Rozprzy organizacja sportowa pod nazwą ,, Ludowego Zespołu Sportowego”. Działania związane z powstaniem klubu były zapoczątkowane przez dwóch nauczycieli Mirosława Sztajerowskiego Zygmunta Kałużnego. Pierwszymi osobami, które weszły w skład Zarządu Klubu byli: Józef Życiński, Stanisław Biegański, Zenon Frączak i Marian Leśniewski.

Pierwszy mecz nasza drużyna zagrała 22 lipca 1949 roku w następującym składzie: Józef Życiński, Stanisław Biegański, Jan Pisarek, Zenon Frączak, Fredek Macherowski, Stanisław Paukiewicz, Janusz Socha, Józef Pisarek, Marian Leśniewski, Henryk Dorosławski, Marian Kołodziejczyk, Zbigniew Jabłoński Zespół hokeistów LKS – u z Łodzi, z którym graliśmy tego pamiętnego dnia przywiózł prezent w postaci czarnych koszulek, w których klub z Rozprzy rozegrał spotkanie. Z uwagi na rangę i oficjalność wydarzenia sędzia zlecił sporządzenie protokołu gospodarzom. Okazało się jednak, że osoby wypisujące ten dokument nie miały doświadczenia w tego typu formalnościach i przez pomyłkę w miejscu nazwy klubu wpisali ,, Czarni’’ sugerując się ubiorem zawodników. Ostatecznie Rozprzanie pokonali Łodzianów 7:2. Po upływie dwóch dni w gazecie ukazała się informacja o zwycięstwie Czarnych Rozprza, co wywołało radość wśród mieszkańców. Od tamtej pory klub przyjął nową nazwę : ,, LZS Czarni Rozprza”. Zawodnicy od czasu pamiętnego zwycięstwa bardzo długo grali jeszcze w czarnych koszulkach, które otrzymali.

Czarni Rozprza, lata 1957-1958

Pierwsze boisko klubu znajdowało się przy ulicy Kościuszki, w miejscu obecnego przedszkola. Po pewnym czasie drużyna przeniosła się na boisko znajdujące się na Rynku Piastowskim w centrum Rozprzy. W latach pięćdziesiątych nastąpiła kolejna zmiana, w wyniku, której boisko znajdowało się za przejazdem kolejowym. Początkowo zawodnicy nie posiadali szatni, ani też zaplecza socjalnego. Na początku lat siedemdziesiątych funkcje szatni pełnił autobus, a następnie drewniany budynek, który zbudowano dla klubu. Został on w późniejszych latach przeniesiony na ulicę Sportową, gdzie znajduje się do teraz.

Boisko za przejazdem kolejowym w Rozprzy

Zawodnicy z Rozprzy zajmowali się nie tylko grą w piłkę nożną, grali także w siatkówkę oraz uprawiali lekkoatletykę, w której odnosili sukcesy na terenie całego województwa. W piłce nożnej stanowili piątą ligę. W tamtych czasach piłkarze z Rozprzy reprezentowali województwo łódzkie podczas wielu meczów, oprócz tego grali także w barwach Concordii Piotrków, Piotrkowi oraz Polonii. Warto również wspomnieć o tym, że na naszym boisku swoją karierę rozpoczął Grzegorz Ostalczyk, który został reprezentantem polskiej kadry narodowej i olimpijskiej.

Podczas rundy jesiennej drużyna ,,Czarnych’’ osłabła, wynikiem tego były kontuzje kary, a także rezygnacje kilku niezwykle ważnych dla naszego zespołu zawodników. Po tej sytuacji nie posiadaliśmy osób, które by tak godnie zastąpiły naszych graczy. Ponadto słaba frekwencja zawodników podczas treningów uniemożliwiła zastosowanie nowych taktyk podczas meczu.

Na szczególne uznanie zasługuje Adam Hochman, który skrupulatnie prowadził kronikę klubu. Zawarte w niej były wszystkie informacje od powstania LZS-u. Niesamowitą stratą okazało się jednak zaginięcie kroniki w latach 90 – tych, sytuacja ta do dzisiejszych czasów nie została wyjaśniona.

W 1980 roku podczas sezonu wiosennego drużyna ,, Czarnych’’ zdobyła 7 punktów i 13 bramek, a straciła 17 bramek. W sezonie jesienno- wiosennym w latach 1979-1980 zdobyli 14 punktów i 33 bramki, a stracili 43 bramki.

14 października 1981 r. Ludowy Zespół Sportowy ,,Czarnych’’ w Rozprzy zwrócił się z prośbą do Wydziału Sędziowskiego o niewystawianie sędziego piłkarskiego Jana Szewczyka podczas rozgrywek drużyn z Rozprzy, zarówno juniorów, jak i seniorów z powodu nieuczciwego i złośliwego zachowania wobec naszych zespołów. Zarząd ZSP Czarni swoją prośbę poparli obecnością we wcześniejszych latach Szewczyka w klubie, który pełnił funkcję szkoleniowca. Jednakże po pewnym czasie został on zwolniony z powodu słabych wyników.

Dnia 9 czerwca 1982 Zarząd Ludowego Zespołu Sportowego ,, Czarni’’ w Rozprzy zwrócił się z prośbą o nieukaranie klubu z powodu niewstawienia się na mecz piłki nożnej w mistrzostwach klasy A juniorów pomiędzy Piotrcovią a Czarnymi Rozprza 5 czerwca 1982 w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem było niewstawienie się zawodników drużyny w dniu meczu z racji występujących wtedy sianokosów. W dokumencie wystąpiła jednocześnie prośba o wyznaczanie w przyszłości wszystkich meczów wyłącznie w niedzielę. Bardzo ważnym wydarzeniem w historii naszego klubu było wybudowanie stadionu sportowego przy ulicy Sportowej w Rozprzy, który znajduje się tam do czasów współczesnych. Do użytku oddano go w 1985 roku, nadając mu nazwę Antoniego Maszewskiego na pamiątkę Rozprzańskiego Olimpijczyka.

Społeczny Komitet Budowy Ośrodka w Rozprzy przekazał nieodpłatne użytkowanie na okres 2 lat terenu budowanego obiektu sportowego w Rozprzy przy ulicy Sportowej. Umowa została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron.

W latach osiemdziesiątych nazwa klubu została zmieniona z Ludowego Zespołu Sportowego ,, Czarni’’ Rozprza na Gminny Klub Sportowy ,, Czarni’’ Rozprza.  26 – 27 marca 2006r. w Gimnazjum w Rozprzy został rozegrany I Kasztelański Ogólnopolski Halowy Turniej Piłki Nożnej chłopców rocznika 95 i młodszych. Organizatorami wydarzenia byli: GKS BOT Bełchatów, Czarni Rozprza oraz Gimnazjum w Rozprzy. Udział w nim wzięło 12 zespołów w tym Czarni Rozprza. Turniej przyniósł duży sukces sportowy gospodarzom imprezy, którzy profesjonalnie przygotowali niemal, że 12 godzinny maraton piłki nożnej.

W maju 2006r. reprezentacja 11 -12 letnich piłkarzy z gminy Rozprza wraz z czterema osobami z Piotrkowa wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim w Vienne. Podczas wydarzenia wzięło udział 14 drużyn z Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajęła debiutująca drużyna z Rozprzy. Sukces naszej drużyny był o tyle niesamowity, że zawodnicy praktycznie wcześniej nigdy wspólnie nie trenowali.

Drużyna juniorów rocznik 1993 Gminnego Klubu Sportowego Czarni Rozprza zajęła pierwsze miejsce ex aequo z Włókniarzem Moszczenicą i Concordią Piotrków w rundzie jesiennej 2007/2008. Juniorzy GKS Czarni na podsumowaniu jesiennym z dumą odbierali koszulki, które otrzymali, jako nagroda za ich wspaniałą i intensywną pracę. Bardzo duży wkład w sukcesy, które zespół odnosił miał trener Andrzej Orszulak, który podkreślił, że wszystko było owocem działania i myślenia zespołowego. Wtedy również klub podjął decyzję o tym, aby treningi odbywały się przez cały rok bez przerwy zimowej.

W sezonie 2009-2010 na pierwszym miejscu znalazła się drużyna Grabka Grabica, na drugim Czarni Rozprza, podium zamykał zespół Victoria Żytno.

W sezonie 2011/2012 oraz 2012/2013 drużyna Czarni Rozprza znajdowała się w tabeli wyników na 7 miejscu. W 2011/2012 roku prowadzenie objęli LKS Wola Krzysztoporska, natomiast w sezonie 2012/2013 Omega II Kleszczów. W 2016 roku podczas meczu Czarnych Rozprza z Polonią Gorzędów padło aż 11 goli. Spotkanie początkowo przebiegało nie po naszej myśli. Już w 9 minucie straciliśmy bramkę. Polonia jednakże nie mogła cieszyć się długo, zaledwie 4 minuty później Kamil Szulc doprowadził do remisu. W 31 minucie było już 3:2. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Czarnych Rozprza z wynikiem 9:2.

W 2017 roku zwycięstwo nad Wolanką 3:2, zapewniło Czarnym Rozprza utrzymanie pozycji lidera i bezpośredni awans do klasy okręgowej z 63 punktami. Do ostatniego meczu walczyli o każdy punkt. Mecz z Wolanką zaczął się spokojnie od bramki Kamila Szulca w 6 minucie. Sytuacja zaczęła się komplikować, gdy doszło do wyrównania punktów, jednakże dzięki Mateuszowi Dąbrowskiemu, któremu udało się przejść przez linie obrony znowu uzyskaliśmy przewagę nad przeciwnikiem.

Kadra GKS Czarni Rozprza 2018/2019:

Bramkarz: Bartłomiej Kulik

Napastnik: Kamil Szulc

Zawodnicy naszej drużyny: Vadym Dobrovolski, Jakub Turniak, Tomasz Pisarek, Hubert Rogowski, Damian Rzeźnik, Kacper Łukasik, Tomasz Miler, Mateusz Dąbrowski, Bogusz Kapliński, Piotr Krasoń, Konrad Kulik, Piotr Laszczyk, Bartłomiej Łęgowiak, Hubert Łukasik

Trener: Marcin Szulc Kierownik drużyny: Barbara Katulska

GKS Czarni Rozprza grają do czasów obecnych. Ich barwami jest kolor czerwony i zielony.

Obecnie w tabeli ligowej nasz zespół zajmuje 7 miejsce. Na pierwszym miejscu w tabeli znajduje się drużyna Victoria Żytno, na drugim GUKS Gorzkowice, podium zamyka UKS Concordia 1909 Piotrków Trybunalski

Historię Gminnego Klubu Sportowego “Czarni – Rozprza” opracowała: MAGDALENA ZIELIŃSKA

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *