“Kółko miłośników sceny” – wiedzieliście, że istniało w Rozprzy?

Jak znalazłem w materiałach źródłowych, w dniu 08 stycznia 1919 roku na zebraniu organizacyjnym zawiązało się Kółko Miłośników Sceny w Rozprzy. Protokół jednego z pierwszych posiedzeń wskazuje nam członków Zarządu. Czytamy w nim:

„Uprzejmie proszę o łaskawe przybycie na zebranie (posiedzenie) Zarządu Kółka w niedzielę, dnia 19 stycznia 1919 roku o godzinie 6 po południu, odbyć się mające w moim mieszkaniu – podpisał Roman Kamiński – Prezes zarządu Kółka”. Poniżej wymienione są osoby wchodzące w skład organizacji. Byli to: Członkowie – ksiądz dziekan Władysław Kubicki, Janina Kuberska, Klemens Jaskulski i Andrzej Stachurski. Skarbnikiem była Janina Stachurska, Sekretarzem – Piotr Zieliński, Kierownikiem sceny aptekarz Tadeusz Kuberski. Komisję rewizyjną stanowili: Walenty Bohdanowicz – Prezes. Członkami Komisji zostali: Bolesław Stasiński i Zenon Bilichowski.

Kółko Miłośników Sceny miało za zadanie krzewić szeroko rozumianą kulturę na terenie Rozprzy i okolicznych miejscowości. Przygotowywane były przedstawienia, które obejrzeć można było na deskach rozprzańskiej remizy strażackiej. Udało mi się ustalić tytuły kilku przedstawień. Były to: „Pożycz mi swej żony” – komedia w dwóch aktach, „Pacjent Nr 1-szy” – komedia, „Na wędkę” – komedia w jednym akcie, „Kwiat paproci” – obrazek ludowy w jednym akcie ze śpiewami i tańcami, „Kalosze” – komedia w jednym akcie, „Szlachta czynszowa” – opera (!) w jednym akcie, „Dwóch głuchych” – krotochwila w jednym akcie, komedie – „Wesele na Prądniku” i „Sztrejk na wsi”.

Członkowie Stowarzyszenia włączali się także w działalność patriotyczną organizując zbiórki pieniężne – „Na żołnierza Polskiego”. Dochód z organizowanych zabaw tanecznych nie rzadko przekazywany był na ten cel, wspomagając tych którzy przynieśli niepodległość.

Kółko posiadało swoje pieczęcie, afisze i bilety na przygotowywane przedstawienia. Jak udało się ustalić, kostiumy wykorzystywane w czasie występów po części były kupowane, a po części wypożyczane.

Rozprzanie chętnie brali udział w prezentowanych przez Kółko Miłośników Sceny przedstawieniach. Cena biletu uzależniona była od położenia miejsca, w którym znajdował się widz. Kształtowały się one następująco: w 1 rzędzie – 6 koron, w 2 i 3 rzędzie – 5 koron, w 4 i 5 rzędzie – 4 korony, w pozostałych rzędach – 3 korony, boczne miejsca stojące – 2 korony. Wejście – 1 korona, galeria – 3 korony.

Niewiele dokumentów dotyczących tej rozprzańskiej organizacji dotrwało do naszych czasów. Niestety nie udało mi się ustalić kiedy zaprzestało działać Kółko Miłośników Sceny. Być może wybuch II wojny światowej położył kres zabiegom mającym na celu szerzenie kultury na ziemi rozprzańskiej.

Autor: Robert Kabziński

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Komentarze do ““Kółko miłośników sceny” – wiedzieliście, że istniało w Rozprzy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *