Sławni rozprzanie cz.2

Kolejny rozprzanin, o którym należy pamiętać to Józef Pawlikowski – pisarz, publicysta, pamiętnikarz, adwokat i polityk. Urodził się 28 marca 1767 roku. Był synem rozprzańskiego kowala wywodzącego się ze zubożałej szlachty. Po ukończeniu szkoły w Piotrkowie Trybunalskim, studiował prawo w Krakowie. Tam też należał do związku Filantropów. Pracował w Warszawie jako adwokat. Udzielał się w organizacjach, które przyczyniły się do wybuchu powstania kościuszkowskiego. Po upadku insurekcji wyjechał do Belgii, a następnie do Francji. W Paryżu był osobistym sekretarzem Tadeusza Kościuszki. Opublikował broszurę p.t. „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość”.

Powrócił do kraju i osiadł w Warszawie. Przebywał także w Krakowie i Poznaniu gdzie wstąpił do Narodowego Towarzystwa Patriotycznego. W 1826 roku został aresztowany i osadzony w jednym z warszawskich więzień. Zmarł tam niespełna trzy lata później.

Trzeba pamiętać, że przed laty społeczeństwo Rozprzy chcąc upamiętnić postać Józefa Pawlikowskiego, wybrało go za patrona rozprzańskiej szkoły podstawowej, a także nazwało jego imieniem i nazwiskiem jedną z ulic naszej miejscowości.

dav
mde

Zdjęcie i tablica informacyjna pochodzą ze Szkoły Podstawowej w Rozprzy.

Robert Kabziński

Autor: Robert Kabziński

Cześć! Mam na imię Robert. Od zawsze jestem związany z Rozprzą. Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły, tutaj mieszkam i od wielu lat prowadzę zakład fotograficzny. Pasjonuję się historią Rozprzy - tą "pisaną" i tą zatrzymaną w kadrze. W październiku 2018 roku otrzymałem ogromny mandat zaufania od mieszkańców Rozprzy i jestem radnym Rady Gminy Rozprza. Bardzo się cieszę, że mogę współtworzyć tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *